CHP'li Veli Ağbaba'dan Erdoğan'a tutuklu gazeteciler çıkışı: Sözlerini kanıtla

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tutuklu gazetecilerle ilgili “içlerinde katilden soyguncuya, çocuk istismarcısından dolandırıcıya kadar herkes var. Gelen listede sadece gazeteci yok. Geçenlerde ülkemize 149 tutuklu ismin bulunduğu bir liste geldi. Arkadaşlarımız baktılar ki bu listenin 144’ü terör suçundan, 4’ü adi suçlardan cezaevinde bulunuyor. Şimdi sormazlar mı adama, bunların gazetecilikle ne ilgisi var ki liste yapıp ülkemize gönderiyorsunuz?” sözlerine sert tepki gösterdi.

24 Mart 2017 Cuma, 16:34
Abone Ol google-newsGazetemiz Cumhuriyet’in  11 yazar ve yöneticisinin tutuklu olduğuna dikkat çeken CHP’li Ağbaba, “Cumhurbaşkanı, önüne gelen gazetecilere, “tacizci, tecavüzcü, terörist’ diyor. Ben bu gazetecilerin birçoğunu tanıyorum. Cumhuriyet gazetesindeki insanların tacizci, tecavüzcü, terörist olmadıklarına bizzat şahidim. Onlar sadece yazdıklarıyla suçlu” dedi. 

Sadece yazdıklarından dolayı tutuklular
Türkiye’de 154 gazetecinin tutuklu olduğunu, demokrasinin gerilediğini vurgulayan Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sözlerini kanıtlamaya çağırdı. Ağbaba,  “Bu bizi dünya demokrasi liginde maalesef alt sıralara  geriletiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 154 gazeteci tutuklu olmaz. Kanıtın varsa,  tacizci, tecavüzcü ortaya  koyman lazım. Örneğin  Murat Sabuncu  tacizle tecavüzle ilgisi var mı ?  Ne bileyim Mehmet Altan’ın var mı ? Kadri Gürsel’in var mı ?. Atilla Taş’ın var mı ? Murat Aksoy’un var mı ?. Bunlar sadece ve sadece yazdıklarından dolayı tutuklular değerli arkadaşlar” diye konuştu.

Atilla Taş mı terörist?

Atilla Taş’ın iddianamesinden örnekler veren Ağbaba,  “Bir de birisi daha var ki dava dosyasında yargılanma sebebi, iddianamede kanıt olarak gösterilmiş. Atilla Taş, ‘Edison bu günleri görse, ampulü icat etmezdi’ demiş,  espri yapmış. bundan dolayı yargılanıyor. Bu da terörist” ifadesini kulandı.