Çiftçinin TEDAŞ'a borcu meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçisinin TEDAŞ'a olan elektrik borcunun ne kadar olduğunu sordu.

24 Nisan 2009 Cuma, 12:41
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Mardin'de geçimini tarımdan sağlayan çiftçilerin çok büyük sıkıntılar çektiğini kaydetti.

Astronomik rakamlara ulaşan elektrik borçları nedeniyle pek çok çiftçi hakkında yasal yollara başvurulduğunu ifade eden Soysal, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

''Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçisinin TEDAŞ'a olan elektrik borcu ne kadardır?

Tarımsal sulama için kullanılan pompaların faturalandırılması, sanayi elektriği üzerinden mi yapılmaktadır? Eğer böyle ise bunun nedeni nedir?

TEDAŞ, şimdiye kadar borcunun tahsili amacıyla, kaç çiftçi için yasal yollara başvurmuştur?

Bu işlemlerden kaçında çiftçilerin tarlaları haczedilmiştir?

Faturaların masa başında keyfi şekilde yazıldığı doğru mudur?


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlamasını istediği soru önergesinde ise Soysal, Güneydoğu Anadolu Bölgesi çiftçisinin TEDAŞ'a olan borcu nedeniyle, herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığını sordu.

Çetin Soysal, ''Bölge çiftçisinin tek geçim kaynağı olan tarım alanlarının böyle bir sorun nedeniyle yeterli verimlilikte kullanılmamasından kaynaklanan sorunların çözümünün bir türlü bulunamamasının doğurduğu sonuçlar nelerdir?''

Soysal, Bakan Eker'in cevaplandırmasını istediği başka bir soru önergesinde, Van için şimdiye kadar bölgesel kalkınma planı yapılıp yapılmadığını öğrenmek istedi.

Doğu Anadolu Bölgesinde, göç veren illerin hangileri olduğunu öğrenmek isteyen Soysal, Van'a AKP iktidarlarında verilen tarım ve hayvancılık desteğinin miktarını sordu.