Cindoruk: "Referandum Türkiye'yi üçe böldü"

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, referandum sonucunu ve anayasa değişikliğini değerlendirdi.

13 Eylül 2010 Pazartesi, 12:22
Abone Ol google-news

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, referandumu sonucundan "Üçe bölünmüş bir Türkiye" çıktığını belirterek, "Türk Anayasasında bu referandum kurumu kaldırılmalıdır" dedi.

Cindoruk, Anayasa değişikliği referandumu sonucunu değerlendirdi. "Türk Anayasasında bu referandum kurumu kaldırılmalıdır" diyen Cindoruk, "Referandumun getirdiği zorlukları, yaşananları beraberce gördük. Türkiye'ye genel seçimlerle yetinilmelidir. Amerika, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde referandum yoktur. Bu kadar toz kaldırılmasına değmedi" diye konuştu. Partiler uzlaşırsa referanduma da gerek kalmayacağını ifade eden Cindoruk şöyle devam etti:

"Bu kargaşaya, bu kadar referandum kavgasına, gürültüsüne, masrafına rağmen görüyorsunuz sonuçları. Referandumdan bölünme çıktı, Üçe bölünmüş bir Türkiye çıktı. 3 Coğrafi bölgenin ayrıldığı çıktı. Hiç bunlara gerek yoktu. Parlamentoda bu iş çözülmeliydi. Referandum ülkeyi faydasız bir ayrışmaya götürdü. Anayasa'nın 26 maddesi için, işte aldık sonucu 3 bölgeli bir Türkiye." dedi.