CNN muhalif avını haber yaptı... Musa Kart dünya basınında

Amerika’nın haber kanalı CNN, tutuklu çizerimiz Musa Kart’ı haber yaptı. Darbe girişiminin ardından Türkiye’de çoğu Erdoğan muhalifi olan 40 binden fazla kişinin tutuklandığı, bunlardan birinin de dünyaca ünlü Cumhuriyet karikatüristi Musa Kart olduğunun altı çizildi.

18 Nisan 2017 Salı, 23:44
Abone Ol google-news

ABD’nin CNN kanalı, gazetemiz çizeri Musa Kart’ı haber yaptı. Darbe girişiminin ardından Türkiye’de çoğu Erdoğan hükümetinin muhalifi olan 40 binden fazla kişinin tutuklandığı, bunlardan birinin de dünyaca ünlü karikatürist Musa Kart olduğu hatırlatıldı.

Haberde, “Basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü bir karikatüristi hapse attıracak kadar küçümsemeyi hayal edebiliyor musunuz? NATO üyesi, ABD müttefiki Türkiye’de bu, insanların hayal etmek durumunda oldukları bir şey değil” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha fazla güç, politikalarını eleştirmeye cesaret eden muhaliflere ise daha az özgürlükle yeni bir döneme girdiği kaydedilirken aktivist, akademisyen, sanatçı ve gazetecilerin işinden olduğu ya da tutuklandığına, kaderlerinin ise her zamankinden daha belirsiz olduğuna dikkat çekildi. Haberde, Kart’ın ailesinin referandumun ardından CNN’e yaptığı açıklama da aktarıldı.

Açıklamada, “Bundan sonra bütün güç, tüm antidemokratik uygulamalardan da sorumlu olacak bir kişinin ellerinde. Sonuç olarak demokrasi mücadelesinde yükümüz arttı diyebiliriz” ifadeleri kullanıldı.