Çorum Valisi'nden İskilipli Atıf savunması: Serçeden korkan darı ekmez

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Mili Mücadele düşmanı İskilipli Atıf'ın anmasına katılmasına eleştirenlere, “Serçeden korkan darı ekmez” yanıtını verdi.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 14:19
Çorum Valisi'nden İskilipli Atıf savunması: Serçeden korkan darı ekmez
Abone Ol google-news

Vali Mustafa Çiftçi, Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile Kuvayi Milliye’ye düşmanlık yapan Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf anmasına katılması nedeniyle eleştirilmesine karşı kendisine destek verenlere teşekkür ederken, eleştirilere de cevap verdi. Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ın Kuvay-ı Milliye’ye karşı olmadığını aksine İstiklal Savaşı'na katılanları mücahit olarak nitelendirdiğini öne sürerek, “Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır” iddiasında bulundu.

Vali'nin anmaya katılmasını haberleştiren  gazetecileri sosyal medya hesabından engellediği görüldü.

"ELBET BİR GÜN..."

Açıklamasının devamında, kendisine yapılan eleştiriler için “Serçeden korkan darı ekmez” diyen Vali Çiftçi, İskilipli Atıf'ı şu sözlerle savunmaya devam etti:

"Tarihi gerçekler ışığında İskilipli Muhammed Atıf Efendi milletin vicdanında suçsuzdur, hain değildir, Kuvay-ı Milliye’ye karşı değildir, İstiklal Savaşına katılanları fisebilillah mücahit olarak nitelendirmiştir, Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır. 

Elbet bir gün hakikat güneşi doğacak ve Muhammed Atıf Efendi hakkında yapılan tezvirat def ü ref olacaktır. Yine ümit ediyorum ki, bir gün,  itibarı iade edilecek ve milletimiz nezdindeki şerefli hatırası kıyamete kadar tertemiz yaşamaya devam edecektir."