'Çözüm Türkiye ve Talat'a bağlı'

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa bu yıl içinde çözüm bulunmasının, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Türkiye'nin ''tutumuna bağlı olduğunu'' iddia etti.

09 Ocak 2009 Cuma, 17:23
Abone Ol google-news

Avrupa ortak para birimi avronun, Slovakya tarafından resmi para birimi olarak benimsenmesi nedeniyle Bratislava'da düzenlenen etkinliklere katılan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs'a döndü.

Hristofyas, Larnaka havaalanında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun 2009 yılında çözülüp çözülmeyeceğinin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Türkiye'ye bağlı olduğunu iddia etti ve Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasındaki tezlerinin, çoğu noktada ''Annan Planı'nda ifade edilenlerden de daha kötü olduğunu'' savundu.

Müzakerelerde hızlı bir ilerleme sağlanamamasının kimse tarafından istismar edilmemesi gerektiğini kaydeden Hristofyas, ''bunun, Kıbrıs Rum tarafına ve haftada ne kadar görüşme gerçekleştiriliyor olmasına bağlı olmadığını, tarafların müzakere masasına koydukları tezler ve bu tezlerin içeriğinden kaynaklandığını'' ileri sürdü. Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasındaki tezlerinin, ''çoğu noktada Annan Planı'nda ifade edilenlerden de daha kötü olduğunu üzüntüyle gözlemlediğini'' söyleyen Dimitris Hristofyas, ''Bunun sonucunda doğal olarak daha fazla tartışma oluyor ve doğal olarak da müzakerelerin hızlanması gerçekleşemiyor'' iddiasında bulundu.