Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'yi uyardı

Financial Times, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye-ABD ilişkilerinin hiç olmadığı kadar sağlıklı olduğunu söylediğine dikkat çekerek, Gül'ün, Suriye'yi Kürt militanlarını Türkiye'ye karşı kullanmaması için uyardığını ve geçmişte PKK'ye ev sahipliği yapan Suriye'nin böyle tehlikeli bir oyuna girişmeyeceğini güçlü bir biçimde önerdiğini ve umduğunu vurguladığını yazdı.

08 Kasım 2011 Salı, 11:09
Abone Ol google-news

Financial Times Türkiye muhabiri Daniel Dombey, İstanbul Çırağan Palas Otel'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le gerçekleştirdiği "Türk Cumhurbaşkanı ABD ile yakınlıktan memnun" başlıklı mülakatında, "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, ülkesinin dünya sahnesindeki görünümünü gözler önüne serdi" diyerek, Abdullah Gül'ün Suriye'yi Kürt militanlarını Türkiye'ye karşı kullanmaması için uyardığını ifade etti.

Haberde, mülakat, cumhurbaşkanının, sadece Türkiye'nin Orta Doğu ve ötesindeki diplomatik eylemlerinin değil aynı zamanda Washington ve Ankara arasındaki yeni yakınlığın altını çizdiği bir "ufuk turu" olarak nitelendirildi.
 

"Gül, Barzani Erdoğan'dan daha ölçülü bir tavır sergiliyor"

ABD ve Türkiye'nin Arap baharına tepkilerinin gerilim yükseldiği zaman farklılaştığına dikkat çeken Financial Times muhabiri, daha zorlayıcı bir tutum izleyen Başbakan Erdoğan'ın yaklaşımıyla karşılaştırıldığında Abdullah Gül'ün bazen daha ölçülü bir tavır sergilediğini ve iki liderin de Türkiye'nin bölgede büyüyen rolünü vurguladığını yazdı.

"Sayın Gül, Türkiye'nin özellikle son 10 yılda kaydettiği başarının Arap dünyasını etkilediğini söylüyor. Ülkesinin statüsünü laik, demokratik ve serbest piyasa modelini izleyen çoğunluğu Müslüman bir ülke olarak vurguluyor" diyen Daniel Dombey, Abdullah Gül'ün bu nedenle Arap dünyasının Türkiye'yi yakından izlediğini ve Türkiye'nin de bu nedenle dolaylı bir etkiye sahip olduğunu söylediğini belirtti.
 

"Olayları hala yakından izliyoruz"

Suriye'nin geçmişte "PKK'ya ya da Kürt İşçi Partisi Üyelerine" ev sahipliği yaptığını belirten Abdullah Gül'ün, "Suriye'nin tehlikeli bir oyuna girmemesini güçlü bir biçimde önerdiğini ve umduğunu kaydeden Dombey, Gül'ün, "Yapacaklarını düşünmememe rağmen olayları hala yakından izliyoruz" dediğini kaydetti.
 

"Ankara AB katılmak için çaba sarf etmeye devam edecek"

Ayrıca, Abdullah Gül'ün, AB'nin "olumsuz tavırları" ile Türkiye kamuoyunda yabancılaşmaya neden olmaya başlamasına rağmen, Ankara'nın AB'ye katılmak için çaba sarf etmeye devam edeceğini ifade ettiğine vurgu yapan Dombey, Gül'ün "Şu anda Maastricht kriterleri konusunda çok sayıda AB üyesinden daha iyi durumdayız" dediğine dikkat çekti.

Abdullah Gül'ün ABD ile ilişkilerin hiç olmadığı kadar sağlıklı olduğu bir dönem olduğunu söylediğine işaret eden Financial Times muhabiri, Gül'ün füze kalkanı sistemin Tahran'a karşı olmadığını, sadece bir ülkeyi değil, füzeleri hedef aldığını vurgulamasına rağmen, bu yıl Washington'un Türkiye'nin NATO radarlarına ev sahipliği yapma kararından memnun olduğunu yazdı.

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler konusunda ise Dombey, bazı Amerikalı üst düzey yetkililerin sorunlar konusunda Türk liderleri değil, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'yu suçlama eğiliminde olduklarını belirtti.