"Cumhurbaşkanı'nın kapısını çalacağız''

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TBMM'de görüşmeleri devam eden Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı'ndaki itiraz ettikleri maddelerle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret edeceklerini söyledi.

12 Ekim 2012 Cuma, 10:37
Abone Ol google-news

Kumlu,  tasarıda sendika kurmak için ''iş kolunda çalışma'' şartı yerine ''çalışan'' ifadesinin kullanıldığını belirterek, ''Bu durum çalışma hayatında kaosu beraberinde getirir. Maddeye göre mesela maden iş kolunda çalışan bir kişi, büro iş kolunda sendika kurabilecek. Talebe göre düzenlendiği anlaşılan bu madde, uzun vadede çalışma yaşamında türlü sıkıntıları beraberinde getirir'' dedi.

Tasarıda, 30 işçinin altındaki iş yerlerinde çalışan işçilerin sendikal tazminat davası açma hakkının engellendiğini öne süren Kumlu, bu maddenin iş verenlerin isteği üzerine yasaya girdiğini iddia etti. Kumlu, ''Genel Kurul görüşmeleri devam ediyor. İşçi hak ve çıkarlarını geriye götürecek başka maddeler de Genel Kurul'un onayını alabilir. Görüşmelerin sonunda, itirazlarımızın tümünü içeren bir raporla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kapısını çalacağız'' dedi.