Cumhuriyet aydını Nisa Kadıbeşegil

Beşiktaş Belediyesi tarafından yedi sezondur düzenlenen "Ustalara Saygı" toplantılarının 112. etkinliği, yaşamını 83 yıl boyunca resimle, edebiyatla sanatla yoğuran Nisa Kadıbeşegil için gerçekleştiriliyor.

21 Aralık 2011 Çarşamba, 14:02
Abone Ol google-news

Melih Cevdet Anday Sahnesi, Akatlar Kültür Merkezi’nde 21 Aralık Çarşamba akşamı (bugün) yapılacak toplantı, saat 20.00’den itibaren izlenebilecek.

Oluşum Dostları’nı yeniden bir araya getirecek olan gecede Nisa Kadıbeşegil, tam bir Cumhuriyet kadını…1920'lerde gözünü açtığı Cumhuriyet, Demokrasi ve Atatürk rüzgârlarını ölümüne kadar her daim nefesinde saklı tutmuş bir isim. Hep üretmek ve paylaşmak üzere yaşamış. Çocukluk yıllarında karşılaştığı Atatürk, baba ziyaretleri ile konuk olduğu ortamlarda karşısına çıkan Nâzım Hikmet, Behçet Kemal Çağlar, Münir Nurettin Selçuk, Yahya Kemal ve bugün hâlâ ilham veren daha niceleri onu sanatla, resimle, edebiyatla kuşatmış.

Kadıbeşegil, yabancı dilden ilk müzikallerin çevirilerini yapmış. Tiyatro eserleri, öyküleri var... Sonra şiirleri... Her daim başucundaki kâğıt kalemle, şiir sırdaşı olmuş. Resimleri bugün 250’den fazla koleksiyonda ve 2009 yılında kaybettiğimiz sanatçıyı orada da yaşatıyor.

Bugün Türk edebiyatının kilometre taşı olan Enis Batur’dan Murathan Mungan’a önemli isimlerin; Ertuğrul Özkök’ten Fatih Çekirge’ye ünlü gazetecilerin ilk yapıtlarının yayınlandığı Oluşum Dergisi de Nisa Kadıbeşegil’in kültür-sanat dünyamıza önemli katkıları arasında. Cemal Süreya'nın başyazıları ile başlayan edebiyat dergisi, 25 yılda çıkan 124 sayıda bastığı ürünlerle, koleksiyonerlerin aradığı yapıtlar içinde… Oluşum’un son beş sayısı yurt dışında bizim sanatçılarımızın tanıtımı amacıyla altı dilde (Türkçe ve diğer diller) yayımlanmış ve yurtdışındaki birçok Türkoloji bölümleri ile birlikte öğretim görevlilerine gönderilmiş.

Nisa Kadıbeşegil, Macar, Polonya, Çin ve İngiliz edebiyatlarından seçilmiş öykü, şiir, tanıtım yazılarını “Kendi Kalemlerinden” adı altında bir kitapta toplamış. 1981′de “Mustafa Kemal’i anlamak”  ve 1974′de “Korkak (İmre Sarkadi’den çeviri)”  Oluşum yayınlarından çıkarttığı eserler arasında yer alıyor. Nisa Kadıbeşegil’in yaşamından kesitlerin sunulacağı bir saydam gösterisinin de yapılacağı saygı gecesinde, resim çalışmalarından örnekler de sergilenecek.

www.besiktas.bel.tr