Cüneyt Çakır ve 5 Türk hakem, EURO 2012 eğitiminde

Ukrayna ve Polonya'da bu yaz düzenlenecek 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda düdük çalacak olan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır ve turnuva boyunca kendisine eşlik edecek Türk hakemler, UEFA'nın EURO 2012 eğitimine katılacak.

29 Nisan 2012 Pazar, 09:11
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan alınan bilgiye göre, Varşova'da 30 Nisan-3 Mayıs arasında düzenlenecek Hakem Hazırlık Semineri'ne, Cüneyt Çakır'ın yanı sıra, FIFA kokartlı yardımcı hakemler Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile şampiyonada kale çizgilerinde görev alacak olan FIFA kokartlı hakemler Bülent Yıldırım, Hüseyin Göçek ve olası bir sakatlanma durumunda görev alması için atanan FIFA kokartlı yardımcı hakem Mustafa Emre Eyisoy da katılacak.

Seminerde, teorik hazırlığın yanı sıra 2 Mayıs günü de atletik testler ve koşular yapılacak. Hakem fitness uzmanı Werner Helsen her iki hakem grubu için uygulanacak yeni fitness testleri ile ilgili bilgiler verecek.

Kurs katılımcıları arasında UEFA Hakem Komitesi tarafından Polonya ve Ukrayna'da düzenlenecek EURO 2012'de görevlendirilen 12 hakem de bulunuyor. Cüneyt Çakır'ın yanı sıra Jonas Eriksson (İsveç), Viktor Kassai (Macaristan), Bjorn Kuipers (Hollanda), Stephane Lannoy (Fransa), Pedro Proença (Portekiz), Nicola Rizzoli (İtalya), Damir Skomina (Slovenya), Wolfgang Stark (Almanya), Craig Thomson (İskoçya), Carlos Velasco Carballo (İspanya) ve Howard Webb (İngiltere) Varşova'da olacak.

İlk kamp Antalya'da yapıldı


EURO 2012'de görev alacak hakemlere yönelik ilk geniş kapsamlı hazırlık kampına Antalya ev sahipliği yapmıştı.

30 Ocak-3 Şubat tarihleri arasındaki UEFA Kış Hakem Semineri kapsamında yapılan 20. UEFA Elit Hakem Kursu'nda, EURO 2012 maçlarına yönelik, özellikle tutarlılığa ulaşma ve karar vermede istikrar konularına ilişkin talimatlar verilmişti.

16 yıl sonra Türk hakemi olacak

Tarihi bir başarı göstererek, 4 yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev alacak 12 Avrupalı hakemden biri olmayı başaran Cüneyt Çakır, aynı zamanda 16 yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası'nda maç yönetecek ilk Türk hakemi olacak.
İki ayrı ülkede ve toplam 8 kentte düzenlenecek 2012 Avrupa Şampiyonası, 8 Haziran'da başlayacak ve 1 Temmuz 2012'de sona erecek.