Darbe girişiminin ardından ilk anket... 'Darbeyi kim yaptı? İdam ve Başkanlık gelecek mi?'

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yapılan ilk ankete göre halkın çoğunluğu darbenin arkasında Fethullah Gülen'in olduğunu düşünürken, idam cezasına da karşı çıkıyor.

21 Temmuz 2016 Perşembe, 16:31
Abone Ol google-newsAnket, StreetBees isimli bağımsız bir araştırma platformu tarafından internet ve cep telefonu uygulaması üzerinden ve yüz yüze görüşme yöntemiyle 15-17 Temmuz tarihleri arasında 2 bin 832 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi.

DARBEYİ GÜLEN YAPTI DİYENLER 47, ERDOĞAN'I SUÇLAYANLAR 32

Ankete katılanların yüzde 47'si darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen'in, yüzde 32'si ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın olduğunu söyledi. Ordudaki bir kliğin darbe girişiminde bulunduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 10.

Toplumun yüzde 82'si askeri yönetimi desteklemediğini ifade ederken, Erdoğan'ın yönetimde kalmasını isteyenlerin oranı yüzde 42. Yüzde 58 ise yeni bir lider görmek istediğini belirtti.

ÇOĞUNLUK İDAM CEZASINA KARŞI

Darbe girişiminin ardından Erdoğan, idam cezasının tekrar yürürlüğe konmasını gündeme getirmiş, bunun milletin talebi olduğunu dile getirmişti.

Ankete göre, Erdoğan yanlılarının yüzde 92'si idam cezasını desteklerken, Erdoğan karşıtlarında bu oran yüzde 35. Toplumun genelinde ise 58'lik çoğunluk idam cezasına karşı çıkıyor.

TOPLUMUN YÜZDE 72'Sİ LAİKLİK DİYOR

Yakın zamanda yeni anayasa tartışmaları gündemdeyken, ankete katılan Erdoğan yanlılarının yüzde 60'ı şeriatı desteklediğini söyledi. Erdoğan karşıtlarında ise bu oran yüzde 5'te kaldı. Toplumun geneline vurulduğunda ise yüzde 72 laik anayasayı, yüzde 28 de şeriatı destekliyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DESTEK GÖRMÜYOR

Darbe girişiminden önce gündeme olan konulardan biri de başkanlık sistemiydi.

Ankete göre Erdoğan yanlılarının yüzde 60'ı başkanlık sistemini destekliyor, yüzde 22'si fikir belirtmezken, yüzde 18'i başkanlık sistemine karşı. Erdoğan karşıtlarınınsa yüzde 88'i başkanlık sistemini desteklemiyor. Toplumun geneline ilişkin ortalamada ise başkanlık sistemini destekleyenlerin oranı yüzde 26 iken, karşı çıkanların oranı yüzde 59.

HALK, EKONOMİNİN KÖTÜYE GİDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz akşamı TRT'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına bildirinin okunmasının ardından birçok kişi marketlere ve ATM'lere akın etmişti. Girişimin ekonomiyi kötü etkileyeceğine ilişkin yapılan yorumlara karşı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası gereken önlemlerin alındığını duyurmuştu.

Son 6 ayda hane halkının ekonomik koşullarının iyileşeceğini düşünen Erdoğan yanlılarının oranı yüzde 14 iken, yüzde 28 bunun tam tersini düşünüyor. Yüzde 58 ise koşulların değişmeyeceği görüşünde. Erdoğan karşıtlarınınsa yüzde 94'ü koşulların kötüye gideceğini düşünüyor. Toplum genelinde vurulduğunda halkın yüzde 66'sı ekonominin kötüye gideceğini, yüzde 26'sı aynı kalacağını, yüzde 8'i de iyiye gideceğini söylüyor.