Davutoğlu - Clinton görüşmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Davutoğlu görüşmeyle ilgili Asya'dan Avrupa Birliği'ne kadar birçok konuya temas ettiklerini açıkladı.

28 Eylül 2009 Pazartesi, 18:43
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'ta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi.

Waldorf Astoria Oteli'nde yapılan ve heyetler arasında gerçekleşen görüşme öncesi basın mensuplarının görüntü almasına izin verilirken, iki bakan da görüşmenin içeriğiyle ilgili açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, konuşmasının başında Türk-Amerikan ortaklığının önemini vurgulayarak, Davutoğlu ile pek çok alanı kapsayan temel konuları konuşacaklarını söyledi.

Clinton, ''Görüşmemiz, Enerji, AB-Türkiye ilişkileri, Ermenistan ile normalleşme çabaları süreci, Afganistan, Pakistan, İran ve Orta Doğu'yu kapsıyor. Sayın Bakan'a, Türk hükümetinin Ermenistan ile normalleşme çabaları konusunda gösterdiği güçlü tavrından dolayı teşekkür ederim'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da iki ülke ilişkilerinin model bir ortaklığı teşkil ettiğini belirterek, ''Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın da söylediği gibi Türk-Amerikan ilişkileri model bir ortaklığı teşkil ediyor. Görüşmelerimiz Orta Doğu'dan Asya'ya, Avrupa Birliği'nden, Enerji Güvenliği'ne ve son olarak üyesi olduğumuz BM Güvenlik Konseyi'ne kadar çok derin ve geniş bir alanı kapsıyor. ABD ile ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

Görüşmelerde, Türk heyetinde Davutoğlu'nun yanı sıra Türkiye'nin Washıngton Büyükelçisi Nabi Şensoy ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri hazır bulundu.
Samimi bir havada geçtiği bildirilen görüşme öncesi basına görüntü aldırılırken, Türk ve Amerikalı basın mensuplarının dışında Ermenistan medyası da görüşmeye ilgi gösterdi.