Davutoğlu: Ortadoğu'nun kaderi bize emanet

Türkiye-Ürdün İş Forumu'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Bu bölgenin kaderi bize emanettir.Bu bölge halkların kaderleri birbirinden ayrılamaz." dedi.

27 Mart 2016 Pazar, 19:45
Abone Ol google-news


Başbakan Davutoğlu, Ürdün'de açıklmalarda bulundu. Davutoğlu'nun konuşmasından başlıklar şu şekilde:

"Ürdün'ün istikrarı bizim için oldukça önemli. Eminiz ki Ürdünlü dostlarımız da Türkiye için aynı düşüncededir.Bölgede iç savaşı yaşayan iki ülkeyiz. Zorluklarımız da bir, başarılarımz da bir.Irak'tan, Suriye'den gelen mülteci akını konusunda aynı sorunu paylaşıyoruz.

Devlet adamları zorluklar karşısında acz gösteren kişiler değildir.Zorluklar karşısında Türkiye ile Ürdün omuz omuzadır.Türkiye ile Ürdün arasındaki bütün bariyerleri kaldıracağız.Zor günlerden geçiyoruz.  Bütün bunların engellenmesinin tek yolu kardeşlerin birbirlerini daha çok görmesidir. Bu bölgenin kaderi bize emanettir.Bu bölge halkların kaderleri birbirinden ayrılamaz.

Biz İpek Yolu üzerinde bu coğrafyanın ayağa kalkmasını istiyoruz. Ürdün'le deniz seferleri başlatmayı düşünüyoruz. Akabey ile İskenderun arasında Ro-Ro seferleri düşünüyoruz.

Amman'a metrobüs projelerine Türk şirketleri talip.

Biz İstanbul'u bütün Ortaduğunun başkenti olarak inşa ediyoruz. İstanbul sizin şehrinizdir. Ulaşım, ticaret ,yatırım alt yapısını turizm ilişkileri ile de taçlandırmak zorundayız.

Biz bu coğrafyanın tekrar kalkınmasın istiyoruz. Malesef o vizyonumuz yarım kaldı. Ortadoğu'da kültürlerin buluşmasını istemeyen ülkeler engel olmaya çalıştı."