Davutoğlu'nu 'sayın başbakanım' diye karşıladılar

Kars'ın Selçuklular tarafından fethinin 950'nci yıldönümü etkinliklerine katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, başbakan olup olmayacağı sorusunu yanıtsız bırakırken, çevresindekiler kendisine "Sayın Başbakanım" diye hitap etti. Davutoğlu, Harakani türbesini ziyaret etti, Evliya Camisi'nde cuma namazı kıldı.

15 Ağustos 2014 Cuma, 17:35
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün uçakla Kars'a geldi. Havalimanında Kars Valisi Günay Özdemir, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, daire müdürleri ve vatandaşlar tarafından karşılanan Davutoğlu, Valiliği ziyaret etti. Kars Belediye Başkanı MHP'li Murtaza Karaçanta'nın da bulunduğu valilikteki toplantıda bir gazetecinin "Adınız Başbakan olarak geçiyor" deyince Bakan Davutoğlu, "Bu konuya girmeyelim" dedi.

Bakan Davutoğlu'na, Vali Özdemir tarafından 'Gazi Kars' madalyasının ve Fethin 950'nci yıldönümünü simgeleyen hatıra paranın bulunduğu plaket hediye etti. Vali Özdemir'in, "1855 yılında kente verilen gazilik madalyamız var. Bunun inşallah TBMM tarafından tekrar tescil edilmesini istiyoruz" sözleri üzerine Bakan Davutoğlu, "Tarihte bir kez gazi olmuş bir şehir ebediyen gazidir" karşılığını verdi.

Davutoğlu'nu "Başbakan'ım" diyerek karşıladılar - VİDEO


Bakan Davutoğlu buradan Şehit Ebul Hasan Harakani'nin türbesinin  bulunduğu Evliya Cami Külliyesine geçti ve ilk olarak türbeyi ziyaret etti. Ardından da Evliya Camisi'nde cuma namazı kılan Davutoğlu, çıkışta Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur ve protokol mensuplarıyla birlikte Evliye Camii Külliyesindeki çadırda fetih yemeği yedi. Burada "Sayın Başbakanım ilimize hoş geldiniz" diyenlerle el sıkışan Bakan Davutoğlu, kendisine gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür etti.

Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kars'ın fethiyle Anadolu'nun fethinin başladığını belirterek şunları söyledi:

"Fetihler vardır bir şehri açar. Fetihler vardır bir toprağı vatan yapar. Fetihler vardır gönüllere girer, o gönüllerde yepyeni ufuklar açar. Kars'ın 1064 yılında fethi sadece Kars'ın fethi değildir. Anadolu'nun fethinin başlangıcıdır. Bir anahtardır Kars bizim için. Ve o anahtarın manevi sahibi El Harakani Hazretleridir. Her şehrin Anadolu'da bir ulu ereni vardır. O şehre girdiğimizde edeple girmeliyiz ve orayı selamlamanız gerekir. Karslılar ne kadar şanslı ve mübarek insanlardır ki ve bu topraklar ne kadar bereketli topraklardır ki erenlerin en ulusunu, gönüller Fatihini, 950 yıl önce hatta buradan açtığı gönül fetihleriyle Ebul Hasan El Harakani'yi misafir etmiştir. Sizler her biriniz onun misafirisiniz. Bizler her birimiz onun huzurunda, ona minnet borcumuzu asırlarca tekrar etsek ödeyemeyecek kadar torunlarıyız. Bu dönemde yükselen Türkiye'nin inşallah yükselen şehirlerden biri de inşallah Kars olacaktır. Biz o fethi, gönüller fethini bütün dünyaya yaymayı, Harakani Hazretleri'nin o mübarek mirasını dünyanın her bir köşesinde temsil etmeyi siyasetimizin esası biliyoruz."

Davutoğlu çadırdan çıktıktan sonra Kars Kalesi'ni gezdi. Burada isminin Umut olduğu öğrenilen bir çocuk "Sayın Bakanım sizi görmek istiyorum" dedi. Yanına çağırdığı çocukla ilgilenen ve onu kucağına alan Bakan Davutoğlu, 20 lira harçlık vererek Umut'u uğurladı.

Ahmet Davutoğlu daha sonra bebekleri de kucağına alıp onları sevdi ve fotoğraf çektirdi. Bu arada "Atalarımız Kars'ı şanla şerefle müdafaa etti, siz de Kars'ımızın kalesine geldiniz gönüllerimizi fethettiniz. Allah seni başımızda Başbakan olarak görmeyi de nasip etsin" diyen vatandaşa sarılan Davutoğlu teşekkür etti.