Davutoğlu'nun ziyaretinde 'padişah' gözaltısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mersin’e gelişini protesto etmek isteyen Halkevleri üyesi 18 kişi polis tarafından dövülerek gözaltına alındı.

03 Ocak 2015 Cumartesi, 12:04
Abone Ol google-news

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisi AKP’nin Mersin İl Kongresi’ne katılmak üzere Mersine geldi. Öğle saatlerinde kente ulaşan Davutoğlu için Mersin polisi yoğun güvenlik önlemleri aldı. Yüzlerce resmi ve sivil polis Davutoğlu’nun geçeceği güzergah da önlem alırken kentin bazı noktaları bir motor düzeneği üzerindeki kameralarla havadan kontrol edildi. Mersin Valiliği, Başbakan’ın programını takip etmek isteyen gazeteciler için akredite kartı uygulaması yaptı. Cihan Haber Ajansı Mersin Temsilcisi Hasan Küçük, akredite talebinin gerekçesiz olarak reddedildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

"PADİŞAHIM ÇOK YAŞA..."

Davutoğlu’nun Mersin Valiliği’ni ziyareti sırasında Halkevleri üyeleri İstiklal Caddesi’nde protesto gösterisi düzenledi. Yaklaşık 25 kişinin katıldığı eylem sırasında Eren Can Ayberk adlı gösterici padişah kostümü giyindi ve “Herkesi emrime aldım. Yargıyı emrime aldım, polisi emrime aldım. Şimdi de Ahmet’i emrime almaya gidiyorum” diyerek Osmanlıcılık özlemlerini eleştirdi. Göstericiler ‘Dik dur Ahmet kambur olacaksın’, ‘Padişahım çok yaşa’ şeklinde mizahi sloganlar attı. Bir gösterici de çevredeki vatandaşlara neden padişah kostümlü protesto yaptıklarını anlatan konuşmalar yaptı.Göstericiler Özgür Çocuk Parkı önüne geldiğinde basın açıklaması yapmak için durdu. Ancak bu sırada çok sayıda Çevik Kuvvet polisi göstericilerin etrafını sardı. Bu sırada bazı polislerin cop kullandığı görüldü. Göstericilerin gözaltına alınmamak için direnmesi üzerine onlarca polis göstericileri döverek gözaltına aldı. Gözaltı işlemi sırasında da dayağın devam etmesine sinirlenen bazı göstericiler polis araçlarına binmemek için direndi, polislerle tartıştı.

Yaklaşık 15 dakika süren arbede sonunda Eren Can Ayberk, Diren Özer, Semihcan Serpin, Emel Yılmaz, Özlem Uslu, Doğuş Bozacı, Ali Deniz Karahan, Boran Almaz, Barış Işın, Emrah Tekgöz, Ayşegül Başar, Tülin Turan, Tufan Ali, Sinan Güdür, Ozan Aygün, Murat Bozdağ, Servet Uslu, Mesut Kocamaz gözaltına alındı.Halkevleri Şube Başkanı Şamil Işıkcevahir, polisin gözaltı uygulamasını kınayarak “Biz AKP hükümetinin padişahlık özentisini, doğa düşmanlığını, halk düşmanlığını protesto etmek istedik. Polise hiçbir şekilde bir şey yapmadık zaten elimizde onlara zarar verecek bir şey de yoktu. Buna rağmen eyleme müdahale ettiler ve arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Bu halktan, bu sokaklardan korktuklarını gösterdiler” dedi.