Demirtaş'tan Başbakan'a 'ya herro ya merro' yanıtı: Herro olmazsa merro olur, kendisi bilir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın tıpış tıpış ifade verecekler açıklamasına “Ne şekilde gideceğimiz Yetki mahkemenindir” yanıtını verdi.

08 Eylül 2016 Perşembe, 22:27
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Ya herro ya merro” çıkışına ise “Ya herro ya merrro iki seçeneklidir. Herro olmazsa merro olur, kendisi bilir” diye karşılık verdi.

Demirtaş'tan darbe uyarısı: Birileri Erdoğan'ı kandırıyor

‘SİVİL DİRENİŞ HAK’

Kanunsuz her türlü uygulamaya karşı sivil direnişin bir hak olduğunu söyleyen Demirtaş, “Biz kanunsuz her türlü uygulamaya karşı direneceğiz. Sivil direniş bir haktır. 15 Temmuz akşamı hatırlatırım. Size hak da bize değil mi? AKP mi sadece sokağa çağrı yaptığında insanlar çıkar. Bu ülkedeki her yurttaşın kanunsuzluğa ve faşizme karşı direnmesi haktır. Demokratik çerçevede yurttaşlarımızla birlikte bu hukuksuzluklara karşı direneceğiz. Yeni atanan İçişleri Bakanı’na da şunu söylemek istiyorum; ‘Ya herro ya merrro’ iki seçeneklidir. Herro olmazsa merro olur, kendisi bilir” değerlendirmesini yaptı. HDP’ye saldırıyla ırkçılığı köpürterek buradan oy devşirmek istendiğini belirten Demirtaş, “Belediyelere kayyım meselesi de budur, dokunulmazlıkların kaldırılması meselesi de budur” açıklamasını yaptı.