Depresyonda çocukluk sürecine dikkat

İngiliz uzmanlar, çocukluk döneminde kötü muamele görmenin sürekli devam eden depresyon olaylarının gelişmesi riskini iki kat arttırdığı konusunda uyarıyor.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 08:37
Abone Ol google-news

Londra Kings College Psikiyatri Enstitüsü araştırmacıları tarafından 16 araştırma ve yaklaşık 23 bin hastanın incelenmesi sonucunda, çocukluk döneminde anne tarafından reddedilme, sert fiziksel davranış ya da cinsel taciz gibi kötü muamele görmenin depresyon riskini iki kat arttırdığı bulundu.

BBC'nin yansıttığı araştırmaya dahil olanların yüzde 9'unun çocukluk döneminde kötü davranış gördüğü belirtilerek, bu kişilerin yüzde 31.5'inde sürekli devam eden depresyon durumunun geliştiğine dikkat çekildi.

Ayrıca, araştırmaya katılanların yüzde 64'ünün çocukluk döneminde kötü muamele görmediği belirtilerek, bunların yüzde 12.5'inde sürekli depresyon durumunun geliştiği, kötü davranış görme olasılığı olan yüzde 27'sinin yüzde 19.4'ünde ise sürekli depresyon durumunun oluştuğu ifade ediliyor.


"Tedaviye cevap verme oranı da düşük"

Haberde, 3 bin 98 kişinin incelendiği farklı bir araştırmada ise, çocukluk döneminde kötü muamele görenlerde ilaç ve psikolojik tedaviye cevap verme oranının düşük olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

Çocukluk döneminde kötü muamele görmenin beyin, bağışıklık sistemi ve bazı hormon bezlerinin değişimine neden olduğuna işaret edilerek, bunların bazılarının yetişkinlik döneminde hala devam ettiği belirtildi.