Devrik lider Gbagbo nakledildi

Fildişi Kıyısı'nın pazartesi günü gözaltına alınan devrik Devlet Başkanı Laurent Gbagbo, ülkenin kuzeyine nakledildi. Ülkede şiddet sürüyor. Silahlı çeteler, Dünya Gıda Programı'nın stoklarını yağmaladı.

14 Nisan 2011 Perşembe, 09:31
Abone Ol google-news

Ülkenin yeni Devlet Başkanı Alassane Uattara, düzenlediği basın toplantısında, Gbagbo'nun yakalandığı günden bu yana tutulduğu Abidjan'daki Golf Otel'de artık bulunmadığını, ancak güvenlikte olduğunu belirtti.

Fildişi Kıyısı'nda görev yapan BM Barışı Koruma Operasyonu Gücü UNOCI'nin sözcüsü Hamadun Ture, AFP'ye yaptığı açıklamada, Gbagbo'nun helikopter ile ülkenin kuzeyine götürüldüğünü söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin dönem başkanı Kolombiyalı Nestor Osorio ise New York'ta yaptığı açıklamada, Gbagbo'nun, Fildişi Kıyısı'nın kuzeyinde bulunan cumhurbaşkanlığı konutuna nakledildiğini ifade etti.

Öte yandan, Uattara, Uluslararası Ceza Mahkemesinden, çatışmalar sırasında ülkenin batısında işlenen katliamlar hakkında soruşturma başlatılmasını talep edeceğini açıkladı.

Ülkede bir, iki ay içinde barış ve huzuru yeniden temin edeceği konusunda söz veren Uattara, "Eğer, bana bağlı güçlere mensup olanlardan yağma yapan olursa, işine son verilir" dedi.

Fildişi Kıyısı makamları, Laurent Gbagbo'nun bir evde gözaltında tutulacağını bildirmişti.

Gıda programı stokları yağmalandı

Bu arada Dünya Gıda Programı'nın Abidjan'daki stoklarının "silahlı bir çete" tarafından tamamen yağmalandığı, bu yüzden kentteki gıda dağıtımının durduğu bildirildi.

Dünya Gıda Programı'nın Fildişi Kıyısı Direktörü Alain Cordeil, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Abidjan'da bulunan 3 ton gıda maddesinin yok olduğunu, yağmalandığını" belirtti.

Cordeil, "kim oldukları bilinmeyen silahlı bir çetenin, malların bulunduğu ambarı koruyanları etkisiz hale getirip ambarı ele geçirdiğini ve burayı tamamen yağmaladıktan sonra ateşe verdiğini" söyledi.

"Abidjan'da 5 günden beri bir gram gıda maddelerinin bile olmadığını" kaydeden Cordeil, hemen harekete geçmek gerektiğini ve şu an için kentte acil yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının 70 bin olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti.