Dicle Üniversitesi'nde öğrencilere polis müdahalesi

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için bildiri dağıtımı nedeniyle karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı. Polis bazı öğrencileri döverek gözaltına aldı.

15 Nisan 2014 Salı, 13:28
Abone Ol google-news

Polis üzerinden bıçak çıkan 2 kişiyi gözaltına alırken, bir grup öğrenci Fen Edebiyat Fakültesi binasının kapı ve camları kırdı.

Dicle Üniversitesi'nde öğrencilere polis müdahalesi- FOTOĞRAFLAR

Dicle Üniversitesi karıştı... Polis öğrencilerin kafasına copla vurdu - VİDEO

Rektör Prof.Dr. Ayşügül Jale Saraç'ın türban takmasının ardından AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in paralel yapı, yolsuzluk suçlamalarıyla gündeme geldiği Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübe üyesi öğrenciler, Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapısında program duyurusunun bulunduğu afiş ve bildiriler dağıtırken, Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği (DÜÖ-DER) üyesi öğrencileri arasında yaşana tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü.

Kavgayı olay yerinde gelen polis ekipleri büyümeden önlerken, Bilge Gençlik Kulübü üyesi iki öğrencinin üzerinden bıçak çıktı. Polis, bu iki öğrenciyi gözaltına aldı. Daha sonra bu durumu protesto etmek isteyen DÜÖ-DER üyesi yaklaşık 500 öğrenci Mimarlık Fakültesi önünde toplanıp, Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürümek istedi. Polisin önce yürüyüşe izin vermezdi. Görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verildi.

Yaklaşık 400 metre mesafedeki Fen Edebiyat Fakültesi önüne yürüyen öğrenciler burada basın açıklaması yaptı. Öğrenciler daha sonra girdikleri fakülte binasını işgal edip sloganlar atmaya başlayınca polis öğrencilere coplarla müdahalede bulundu. Bu sırada yaşanan arbedede bazı öğrencilerin baygınlık geçirdikleri görüldü. Polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına alırken, fakülte binası başta olmak üzere üniversite kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, üniversiteye gelerek, öğrencilerin bulunduğu Fen Edebiyat Fakültesi binasına girmek istedi. Önlem alan polis, Zümrüt'ün binaya girişine izin vermeyince, tartışma yaşandı. Polisin izin vermediği Zümrüt, partililerle birlikte bina önünde bekleyişini sürdürürken, polis de bina içinde olaylara karışan öğrencileri yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.