Dilekçe kabul olursa ÖSS sistemi değişebilir

İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Erhan Atlı, tek kat sayı uygulamasının 2010 yılındaki sınavda uygulanmaması istemiyle Danıştay’a başvurdu.

21 Ekim 2009 Çarşamba, 15:32
Abone Ol google-news

İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Erhan Atlı, dava dilekçesinde, tek katsayı uygulamasının Matematik-Fen grubu öğrencilerine bariz şekilde avantaj sağladığını söyledi.

Hakim Atlı, dilekçesinde, YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararıyla, kendi alanından bölüm seçen öğrenciler ile alan dışı tercih yapan öğrenciler arasında uygulanan katsayı farkının kaldırıldığını belirtti.

Hakim Atlı’nın kızı Banu’nun babası gibi hukukçu olmak istediği öğrenildi.
Dilekçesinde kızının Türkçe-Matematik bölümünü seçtiğini ifade eden baba şu ifadelere yer verdi:

“Kızım, Türkçe-Matematik bölümünü seçtiği 2007-2008 yılındaki kurallara göre alan seçmiş ve geleceğine yön vermiştir. Bu yıl sınava katılacaktır. Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği kurallar ile başladığı yarışın son bölümünde kural değişikliğiyle karşılaşmıştır. Yeni kurallar kızımın durumunda olan öğrenciler yönünden değil, bir yıl sonra üniversite sınavına girecek, yani 2010-2011 yılında sınava girecek öğrenciler yönünden uygulanması gerekir.”

Yeni sistem ile fen dersleri alan pek çok öğrencinin hukuk, siyasal gibi okullara yöneldiğini kaydeden Erhan, “Bu durum dershanelerdeki bölüm ayrışmalarından da açıkça bellidir. Yeni sistem çok bariz şekilde sayısal eğitimi alan, 2009-2010 eğitim yılında üniversite sınavına girecek öğrenciler açısından avantaj sağlamıştır. Kamu kurum ve kuruluşları yaptıkları işlemlerde, hukuk devleti, eşitlik, güvenilirlik ilkelerini zedelememelidir''
dedi.

Atlı, eskisi gibi kendi alanını tercih eden öğrenciler için 0.8, alan dışı tercihler için de 0.3'lük katsayı uygulamasının bu yıl da sürmesini talep etti.