Direksiyon başında cep telefonu kullanımına yasak

İsveç'te motorlu taşıtlarda navigasyon aletleri (GPS) ve cep telefonlarının kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlandı.

05 Nisan 2011 Salı, 09:21
Abone Ol google-news

Muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan tasarı, direksiyon başında iken GPS ya da cep telefonu gibi iletişim araçlarının kullanımını yasaklıyor ve yasaya uymayanlara yüksek para cezası öngörüyor.

Tasarının görüşüldüğü Meclis Trafik Komisyonu Başkanı Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Anders Ygeman yaptığı açıklamada, sürücülerin seyir sırasında GPS ve cep telefonu kullanmalarının son derece tehlikeli olduğunu belirterek, İsveç'in Avrupa Birliği ülkeleri içinde arabada cep telefonu kullanımına izin veren tek ülke olduğuna dikkat çekti.

İsveç'te sigorta şirketi Trygg-Hansa tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, sürücülerin yüzde 42'si direksiyon başında cep telefonlarından kısa mesaj yazdıklarını ya da okuduklarını kabul etti. Araştırmalarda ayrıca sürücülerin direksiyon başında cep telefonlarından internete bağlanıp e-maillerine baktıkları ve yanıt verdiklerine dikkat çekiliyor.

İsveç Karayolları Genel Müdürlüğü uzmanlarından Ruggero Ceci, direksiyon başında kısa mesaj okumanın cep telefonu ile konuşmaktan daha tehlikeli olduğunu söylerek, bu durumda sürücünün kaza yapma riskinin 20 kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Tasarıya muhalefetteki Sosyal Demokrat parti ile birlikte İsveç Demokratları milletvekilleri de destek verirken, iktidar partilerinin tasarının bazı maddelerine destek vermedikleri biliniyor.

Bayındırlık Bakanı Catharina Elmsäter-Sverd ise tasarı konusunda henüz bir açıklamada bulunmadı.

Tasarının yasalaşması halinde, yasakların 2012 ya da 2013'te yürürlüğe girmesi öngörülüyor.