Diyarbakır iddinamesi hazır

Diyarbakır'da yaklaşık 3 yıl önce 7'si çocuk 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayı planlayıp gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 3 sanıktan 2'si hakkında 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 625'er yıl, 1 sanığın da 845 yıla kadar hapsi istendi.

10 Haziran 2009 Çarşamba, 11:47
Abone Ol google-news

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağlar ilçesi Koşuyolu Caddesi'nde 12 Eylül 2006 günü meydana gelen ve 7'si çocuk 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan ''Koşuyolu katliamı'' ile ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlandı.

Özel yetkili bir savcı tarafından hazırlanan 32 sayfalık iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. İddianame, mahkemece kabul edildi.

 

TİT araştırıldı

İddianamede, olay yerinden elde edilen el yapımı bomba düzeneğine ilişkin parçalar ile ''www.turkintikamtugayi.8m.com'' internet sitesinde yayımlanan bomba düzeneğine ilişkin fotoğrafların karşılaştırıldığı ve yapılan incelemede kullanılan malzemelerin birbirinin aynısının olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Olayı üstlenen Türk İntikam Tugayı (TİT) internet sitesi hakkında da araştırma yapan Savcılık, bu sitenin olaydan kısa bir süre öncesinde oluşturulduğu ve patlamadan bir gün sonra yayından kaldırıldığını belirledi.

İnternet sitesinde patlamada kullanıldığı belirlenen bombanın nasıl yapıldığına ilişkin fotoğrafların bulunduğu ve fotoğrafların altında ise ''Ölen her Türk askeri için 10 sivil Kürt'ü öldüreceğiz'' şeklinde provoke edici sözlerin yer aldığı bildirildi.


Sanıkların örgütsel bağlantısı

İddianamede, alınan mahkeme kararıyla sanıklar Burhan Güneş ve Murat Ekin'in evinde yapılan aramada bazı örgütsel dokümanların ele geçirildiği kaydedildi. Savcılık, Burhan Güneş'in çektiği video dosyalarına da el koydu. Video dosyalarının birinde, bazı kişilerin 3 çocuğa terör örgütü lehine slogan attırdıkları tespit edildi.

 

Eylemi planladı

Sanıklardan Hikmet Topal'ın eylemi planlayan ve bombayı patlatan kişi olduğu belirtilen iddianamede, sanığın, terör örgütü PKK'nin amacı ve hedefleri doğrultusunda güvenlik güçlerini hedef alarak, bombayı patlattığı bildirildi.

Sanık Hikmet Topal'ın küçük yaştan itibaren bayramlarda satılan patlayıcılara büyük ilgi duyduğu kaydedilen iddianamede, sanığın olayda kullanılan patlayıcıyı hazırlama fikrinin ise patlayıcı kullanarak gerçekleştirdiği balık avlama yönteminden kaynaklandığı anlatıldı.

İddianamede, sanıklar Hikmet Topal ve Burhan Güneş'in su şişesine hazırlanmış el yapımı bomba ile balık avlarken çekilmiş görüntülerinin yer aldığı CD'de Hikmet Topal'ın, balık avlarken patlattığı patlayıcının ardından Burhan Güneş'e ''Bu sesi hatırlıyor musun?'' diye sorup gülerek, ''Bu bir katliam oldu'' gibi ifadeler kullandığı kaydedildi.

Savcılık, ayrıca sanık Hikmet Topal'ın internet üzerinden e-mail yoluyla irtibatlı olduğu kişilere gönderdiği dosyaların içeriklerini de inceledi.

Kayıtlı dosyaların birinde sanığın, üniversite döneminde kendisine MİT, jandarma ve polis ile irtibatlı olduğuna dair iftira atıldığını, kendisinin de üniversite içerisinde terör örgütü adına faaliyet yürüten üst düzey kişilere ulaşarak, kendisini temize çıkardığını anlattığı yer aldı.

 

Olayda A-4 kullanıldı

İddianamede, sanık Hikmet Topal'ın savunmasında olayda kullanılan patlayıcının el yapımı bomba olduğunu anlattığı, ancak Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğü'nün raporuna göre, söz konusu patlayıcının tahrip gücü yüksek A-4 plastik patlayıcı olduğu belirlendi.

Söz konusu raporda, bu tür bir patlayıcının Türkiye'de sadece terör örgütü PKK tarafından kullanıldığı, sanıkların da bu patlayıcıyı örgüt bağlantısı olmadan hiçbir yerden temin etmelerinin mümkün olmadığı kaydedildi.


Ceza istemi

İddianamede, sanıklar Hikmet Topal ve Burhan Güneş hakkında, TCK'nin ''Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma'' suçundan 1'er kez, ''Kasten adam öldürme'' suçundan da 10'ar kez olmak üzere 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile ''Kasten adam öldürmeye teşebbüs'', ''Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması'' ve ''Mala zarar verme'' suçlarından da 625'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.