'Doğalgazda sıkıntı yok'

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya'nın Batı hattından gelen doğalgazı kesmesinin ardından, şu ana kadar sanayide kullanılan doğalgazda hiçbir sıkıntının olmadığını bildirdi.

07 Ocak 2009 Çarşamba, 09:44
Abone Ol google-news

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM'de, gazetecilerin, Rusya'nın Batı hattından gelen doğalgazı kesmesinin ardından, ''sanayide kullanılan doğalgazda kısıtlamaya gidileceği'' yönündeki sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in açıklamalarının bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, şunları söyledi:
''Şu anda Ukrayna'dan kaynaklanan doğalgaz ile ilgili bir sıkıntı olmayacak gibi gözüküyor. Çünkü, Türkiye'ye gaz veren diğer ülkeler de bu konuda, 'isterseniz biz size gaz verebiliriz' dediler. Bu noktada, ben bir problem olmayacağı kanaatindeyim. Sayın Bakan ile de görüştüm, bu noktada bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim. Benim en azından böyle kötü bir beklentim yok. Herhangi bir eksiklik ve problem olması durumunda, BOTAŞ, bu tür gaz azalmalarında bundan önce ne yapıyorsa, yine onu yapmanın çalışması içinde. Bir sıkıntı olmayacakmış gibi gözüküyor.''

Kesinti olduğu yönünde bir bilgi alıp almadığının sorulması üzerine de Çağlayan, ''Hayır, şu ana kadar bana intikal eden bir şey yok. Sanayide hiç bir sıkıntı yok'' dedi.