DSP'den şartlı destek

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Bizim Anayasa değişikliğine destek vermemizin birinci koşulu öncelikle seçim barajının düşürülmesi'' dedi.

07 Nisan 2010 Çarşamba, 11:14
Abone Ol google-news

Partisinin il kongresi için Samsun'a gelen DSP Genel Başkanı Masum Türker, Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nca düzenlenen kahvaltıya katıldı.

Ardından Çarşamba ilçesine bağlı Dikbıyık Belediye Başkanlığını ziyaret eden Türker, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine Anayasa değişikliği ile ilgili uzlaşmadan yana olduklarını vurgulayan Türker, Anayasa'nın diyalog içinde hazırlanması gerektiğini söyledi.

''Şu anda mevcuttaki aceleye getirilmiş bir teklif, bir çok eksiklikleri var, bir çok yanlışlıkları var'' diyen Türker, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bunlar komisyonda düzeltilebilir. Bizim Anayasa değişikliğine destek vermemizin birinci koşulu, öncelikle seçim barajının düşürülmesi. Bu konuda şu ana kadar atılmış bir adım yok. Ama buna rağmen seçim barajının düşeceği saate kadar biz Anayasa'nın mükemmelleştirilmesi için komisyon çalışmalarına, düzenlemelere, eleştirilerimizle katkı vermeye çalışacağız.''

Anayasa'nın tartışılan üç maddesi olduğuna işaret eden Türker, ''Biz de partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasından yanayız. Ama o maddede gerekli düzenleme yapacaklar, önerimiz var o konuda. Anayasa Mahkemesi'nin oluşumu ile HSYK'nın oluşumu zaten daha başlangıçtan Anayasa'nın hukuk ilkesine aykırıdır'' diye konuştu.

Tartışılan üç maddenin düzeltilmesi halinde Anayasa değişikliği paketinin ''mükemmel bir paket'' haline gelebileceğini vurgulayan Türker, önerilerini iktidar partisinin dikkate alacağını düşündüklerini de sözlerine ekledi.