Edirne'de AKP binasını basan 28 kişiye hapis cezası

Edirne'de 2013 yılındaki Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlere destek vermek için düzenlenen yürüyüşün ardından AKP Edirne İl Başkanlığı binasına zorla girerek zarar verdiği iddiasıyla tutuksuz yargılanan 28 sanığa, Edirne 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce 1 yıl 3'er hapis cezası verildi, cezalar ertelendi.

25 Ocak 2017 Çarşamba, 18:58
Abone Ol google-news

Edirne'de 2013 yılındaki Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için bir araya gelen yaklaşık 7 bin kişi, yürüyüş düzenledi.

AKP İl Başkanlığı'na kadar yürüyen kalabalıktan bir grup parti binasına zorla girerek çevreye zarar verdi. Polis ekiplerince olayla ilgili 8 kişi gözaltına alınırken, sonraki süreçte 28 şüpheli hakkında Edirne Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'İşyeri dokunulmazlığını ihlal, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, kamu malına zarar vermek, siyasi partinin kullanımında olan bina ve eşyaya zarar vermek' suçlarından dava açıldı.

Yaklaşık 3 yıl süren davanın karar duruşması dün Edirne 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanıklardan İ. K., S. G., G. D., Y. E., F. Ş. K. ile avukatları katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada sanık avukatlarının son savunmalarının ardından mahkeme hakimi Gökan Yaldız, sanıklar R. T. K., S. G., U. C. Ö., H. K., M. Y., A. D., Y. E., M. K., C. Ç., A. G., Ö. T., D. K., H. D., S. B., İ. O. G., İ. K., Ş. C., Ç. A., K. U., G. u., S. Y., A. Ç., Ç. S., G. D., D. A., F. Ş. K, Y S ve Y. Y.'ya gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçundan 1 yıl 3'er ay hapis cezası verip, cezayı erteledi.

Edirne 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi, işyeri dokunulmazlığını ihlal, kamu malına zarar vermek ve siyasi partinin kullanımında olan bina ve eşyaya zarar vermek suçlarından ise sanıklara 500 lira ile 10 bin lira arasında değişen adli para cezasına hükmetti. Bazı sanıkların para cezaları da 5 yıl süreyle suç işlememeleri şartıyla ertelendi.