"Ekmeğimize göz koydurmayacağız"

İzmir Fırıncılar Esnaf Odası'nı ziyaret eden CHP İzmir 1.Bölge Milletvekili Aday Adayı Burak Oğuz, fırıncıların sorunlarını bildiklerini, CHP iktidarında bu sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

02 Nisan 2011 Cumartesi, 11:24
Abone Ol google-news

CHP İzmir 1.Bölge Milletvekili Aday Adayı Burak Oğuz, İzmir Fırıncılar Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Durmuş’u ziyaret etti. Adaylık yolunda Oğuz’a başarılar dileyen Başkan Durmuş, kendisine sorunların yer aldığı bir dosya verdi. Oğuz da fırıncıların sıkıntıları için gerekenin yapılacağını belirtti ve “Vatandaşın ekmeğinde gözü olan AKP’ye bu hakkı vermeyeceğiz” dedi.

Fırıncılık sektöründe yanlış politikalar uygulandığını söyleyen ve sektörün sorunları olarak üretim girdilerindeki artışı, haksız rekabeti, atıl kapasiteyi gösteren Durmuş, “Buğday fiyatları her geçen gün artıyor. Hal böyle olunca kalitesiz malzemeyle merdiven altında ekmek üretiliyor. Bu da haksız rekabeti doğuruyor. Zaten haksız rekabet ile zar zor karnını doyuracak kadar kazanan fırıncı esnafı, odasına, SGK’ya, Bağ-Kur’a, uncuya, mayacıya, katkıcıya, akaryakıtçıya, TEDAŞ’a borcunu ödeyemiyor” dedi.

Türkiye genelinde toplam 30 bin fırın,  günlük 120 milyon ekmek üretildiğini söyleyen Durmuş, “Her önüne gelen fırın açıyor ve bu da atıl kapasiteyi doğuruyor. İşyeri açmak için gerekli belgeleri, ruhsatları almadan üretim yapan fırınlar halkın sağlığıyla oynuyor. Kalitesiz ekmek çabuk bozuluyor ve atılıyor. Atıl kapasite, haksız rekabet, kalitesiz malzeme nedeniyle ortalama 12 milyon ekmek çöpe gidiyor. Çöpe giden her ekmek buğday, un, su, maya, elektrik ve akaryakıt israfına da neden oluyor. Böylece ülkemiz önemli derecede ekonomik kayıp yaşıyor” diye konuştu.

 

Fırıncılar mağdur olmayacak

Sektörün en önemli sıkıntılarının hammadde, elektrik ve akaryakıt olduğuna vurgu yapan ve Başkan Durmuş’tan aldığı dosyayı detaylı bir şekilde inceleyeceğini belirten CHP İzmir 1.Bölge Milletvekili Aday Adayı Burak Oğuz, CHP iktidarında esnafın da, ekmek için gerekli olan buğdayı üreten çiftçinin de rahat nefes alacağını ifade etti.

Ülkemizde bir ekmeğe muhtaç olan milyonlarca insan olduğunu, yenilen bu ekmeğin de sağlıklı, ucuz olması gerektiğini söyleyen Oğuz, “CHP iktidara geldiğinde fırıncılarla ilgili yasalar hızlı bir şekilde iyileştirilecek. Önüne gelen fırın açamayacak. Böylelikle haksız rekabet, merdiven altı üretime dur denecek” ifadesini kullandı.

Buğday fiyatlarının fazla olmasının üreticiyi, satıcıyı, ekmeği sofrasına alan vatandaşı da derinden yaraladığının altını çizen Oğuz sözlerine şöyle devam etti: “Verimli toprakları olan ülkemizde hala ithal buğday alınıyor. Doğru tarım politikaları olursa, doğru sulama olursa ithal buğday alınmaz. Ama nedense her şeyde olduğu gibi hükümet ithal ürün almakta ısrarlı. Ülkeyi dışa bağımlı yapan bu hükümetine artık 70 günü kaldı. CHP iç üretimi arttırarak ithalatı önleyecek. Çiftçiye vereceğimiz 1.5 TL’lik mazotla ve ithalatın engellenmesiyle  buğday ve un fiyatlarının artışı engellenecek. Ekmeği üreten fırıncı da, tüketen vatandaş da mutlu olacak.