'Ekonomik büyüme sağlanmadan işsizlik çözümlenemez'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, bu sorunun, ekonomik büyüme sağlanmadan çözülemeyeceğini bildirdi.

24 Nisan 2010 Cumartesi, 13:57
Abone Ol google-news

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kuşadası Ticaret Odası'nın (KUTO) yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu ve Türkiye'nin bu sorunu çözmeden, hiçbir sorunu çözemeyeceğini ifade etti. İşsizlik sorununun çözümünün tamamen ekonominin gelişmesine bağlı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''İşsizlik sorununun, ekonomik büyüme sağlanmadan çözülmesi mümkün değil. Türkiye'de, 2002-2007 arasında ekonomi yüzde 49 büyüdü. Bu büyüme sırasında özel sektör olarak 3 milyon 200 bin kişi istihdam ettik. Büyümek demek zenginlik demektir. 2007 yılındaysa işin tadı kaçtı. Kendi içimizde kavgaya başladık. Dünyada daha kriz yokken, bizde düşüş başladı. Biz 2007'de ikaz ettik, 'İşin bereketi kaçıyor' diyerek uyardık. Ama maalesef bizi kimse dinlemedi. Siyasi kavga ortamı yaratarak bu ülkenin geleceğiyle oynadılar. 3 yıl kaybedildi. Son 3 yılda siyaset, ekonominin önüne geçti, ekonominin önüne geçince de ortak akılı kaybettik. Bunun sonucunda dünyada en fazla küçülen ekonomi Türkiye ekonomisi oldu. Dünyanın en büyük 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisiyiz, ama kişi başına düşen milli gelir açısından hepsinden gerideyiz.''

'Kaynaklar 97 milyon kişiye göre pay edilmeli'

Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Odası'nın yeni hizmet binasının açılışının ardından oda binasında Aydın ilindeki oda, borsa yöneticileri ve iş adamlarının katılımıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında da bulundu. Hisarcıklıoğlu, toplantıda, KUTO Başkanı Serdar Akdoğan'ın, Kuşadası'na ilişkin yaptığı bilgilendirmede, ilçenin yerleşik nüfusunun 63 bin olmasına karşın yaz aylarında bu sayının 600 bine çıktığı yönündeki tespiti üzerine yaptığı değerlendirmede, merkezi bürokrasi ve kaynakların dağıtılması yöntemini eleştirdi.

Yazın 600 bin kişinin yaşadığı bir yere, 63 bin kişiye göre bütçeden pay ayrılmasına, ''bu kadar gariplik olmaz'' sözleriyle tepki gösteren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Ankara'da oturup, masa başında kanun, planlama yaparsanız işte böyle olur. Türkiye'nin nüfusu 70 milyon. Aslında nüfus bu değil. 27 milyon turist dahil, 97 milyon kişiye hizmet veriliyor. Eğer devletin elindekini paylaştıracaksan, 97 milyon kişiye göre paylaştır. Kuşadası'na 600 bin nüfusa göre katkı vermezsen, işlerin altından kalkılmaz. O zaman başka türlü çözümler aranır, O da kayıt dışı ekonomiyi ortaya çıkarır. Bu da ahlaki yozlaşmayı getirir.'' KUTO hizmet binasının açılışına, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün de katıldı.