El Kaide'den Yemen'e saldırı

El Kaide militanlarının, Yemen'in güneyinde bir askeri kontrol noktasına düzenlediği saldırıda 2 asker öldü, 5 asker yaralandı. Öte yandan Polis ve göstericilerin çatışması sonucu 2 kişi daha yaşamını yitirdi.

27 Nisan 2011 Çarşamba, 10:18
Abone Ol google-news

Açıklamada bulunan Yemenli bir yerel yetkili, saldırının El Kaide militanlarının faal olduğu, Abyan vilayetinin başkenti Zincibar'daki bir askeri kontrol noktasında düzenlendiğini belirtti.

 

Polis ve göstericiler çatıştı: 2 ölü

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmada 2 kişi öldü. Görgü tanıkları, polisin kentte yolları kapatan göstericilere ateş açtığını, çıkan çatışmada 2 polisin öldüğünü belirtti. Daha önce de polisin göstericilere ateş açarak müdahalesi sonucunda bir göstericinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Yemen'de ocak ayı sonlarında başlayan protestoların temelinde açlık, yoksulluk ve yolsuzluk gibi sıkıntılar bulunuyor.
 


Yemen'de barış planına temkinli yaklaşıyorlar

Yemen'de Ocak ayında başlayan yönetim karşıtı gösteriler devam ederken, bugün imzalanması beklenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) barış planına göstericiler temkinli yaklaşıyor. Üniversitelerde eğitim-öğretimin kaldığı yerden devam edeceği yönünde önceki gün karar alınmasına karşın Sana Üniversitesinde öğretim üyelerinin boykotu bugün de devam etti.

Boykota katılan ve isminin verilmesini istemeyen bir öğretim üyesi, ''KİK'in barış planında protestoların hemen bitirilmesi ve meydanların boşaltılması şartı var. Bu, kabul edilebilir bir şey değil. Çünkü plandaki bir başka şart olan 'Ali Abdullah Salih'in bir ay içinde yetkilerini devredecek' ifadesini biz tuzak olarak görüyoruz ve Salih fiili olarak ülkeyi terk etmeden bir tek çadırı bile sökmeyeceğiz'' dedi.

Sana Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevli Prof. Dr. Mevlüt Uyanık da, ''Bugün bile güney illeri, Taiz ve Aden'den çatışma haberleri geliyor. Yemenlilerin ifadesiyle o bir aylık geçiş süreci ve protestoların bitirilmesi şartı 'Salih'in her zamanki siyasi manevraları' olarak görülüyor. Riyad'daki görüşmelere yardımcısını göndermesi ise buna delil olarak gösteriliyor'' şeklinde konuştu.

Gösterilerin Ocak ayından beri merkezi haline gelen Sana Üniversitesi Meydanı'nda coşkulu kalabalık ve çadırlar varlığını sürdürüyor. İşsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk en büyük şikayetlerin başında gelirken, gösterilerin başlamasıyla beraber Yemen Riyali'nin dolar karşısında hızla değer kaybetmesi, tüp gaz sıkıntısı ve günlük 6 saati bulan elektrik kesintileri, sosyal hayatı felç eden önemli unsurlar olarak göze çarpıyor. Yemen'de iktidar ve muhalefet temsilcilerinin Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) planını imzalamak üzere bugün Suudi Arabistan'a gidecekleri bildirilmişti.

İktidar partisi Genel Halk Kongresi'nin genel sekreter yardımcısı Sultan El Barakani, KİK'in planına Riyad'da imza atmak üzere davet aldıklarını açıklamış, muhalefet de plana imza atılacağını doğrulamıştı. Körfez ülkelerinin geçen Perşembe günü sunduğu yeni plan, devlet başkanlığı seçimiyle sonuçlanacak 3 aylık bir geçiş süresi öngörüyor. Protestolara hemen son verilmesini isteyen plan, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in planın imzalanmasından sonraki bir ay içinde istifa etmesi ve yetkilerini başkan yardımcısına bırakmasını, karşılığında da kovuşturmaya uğramamasını içeriyor. Plana göre, muhalefetin öncülük ettiği bir birlik hükümeti Salih'in istifa etmesini takiben iki ay içinde devlet başkanlığı seçimini düzenleyecek.