Enflasyonu gıda uçurdu

TÜFE martta gıda fiyatları öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 1.19 arttı, yıllık artış yüzde 7.61’e çıktı. Gıda fiyatlarında yıllık yükseliş yüzde 14’ü aştı.

03 Nisan 2015 Cuma, 19:09
Abone Ol google-news

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) martta gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle tahminlerin üzerinde yüzde 1.19 artarken, gıda fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek göstergelerde sert düşüş yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, yıllık tüketici fiyatları enflasyonu şubattaki yüzde 7.55’ten 7.61’e yükseldi.

Aylık en yüksek artış yüzde 2.47 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Lokanta ve otellerde yüzde 1.42, eğlence ve kültürde yüzde 1.22, giyim ve ayakkabıda yüzde 1.06 ve sağlıkta yüzde 0.99 artış oldu. Yıllık en fazla artış yüzde 14.12 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşirken, lokanta ve oteller gurubunda yüzde 12.76, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 8.44, sağlıkta yüzde 8.43, konutta yüzde 8.03 artış gerçekleşti.

Şimşek’ten itiraf

“Enflasyon çok kötü olmasa da, istediğimiz trende oturmadı” diyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gıda fiyatlarının hâlâ çok yüksek seyrettiğine dikkat çekti ve enflasyonun yarısının gıdadan kaynaklandığını belirtti. Şimşek, “Doların değer kazancı ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyir nedeniyle enflasyonda beklenen düşüş olmadı. Gıda fiyatları ciddi katılık arz ediyor” diye konuştu. Şimşek, “Para politikasının kredibilitesi önemli, ama bir o kadar da verimlilik önemli. Bunun için de mikro reform lazım” dedi.

Enerji fiyatları arttı

Üretici fiyatlarında da enerji öncülüğünde artış gerçekleşirken bu, yeni zamların da habercisi oldu. Verilere göre Yİ-ÜFE martta yüzde 1.05 artarken, yıllık artış yüzde 3.41’e yükseldi. Bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 41.61 ile ham petrol ve doğal gaz sektöründe oldu. En yüksek aylık artış enerji, en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden “H” (İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ürünleri ile altın hariç) şubattaki yüzde 8.44’ten martta yıllık olarak yüzde 7.75’e geriledi.