'Erdoğan düşmanı Gülen için ABD'ye baskı yapıyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iadesi için hukuki süreci başlatılacağı yönündeki açıklaması, büyük Batılı gazetelerde yankı buldu.

30 Nisan 2014 Çarşamba, 12:11
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iadesi için hukuki süreci başlatılacağı yönündeki açıklaması, büyük Batılı gazetelerde yankı buldu.

NEW YORK TİMES: HUKUK UZMANLARINA GÖRE TALEP CİDDİ ZORLUKLARLA KARŞILAŞACAK

New York Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Gülen'in iadesi isteyeceği açıklamasının Erdoğan ile Gülen arasındaki ilişkilerdeki bozulmanın ulaştığı boyutu ortaya koyduğunu belirterek bu gelişme için "Erdoğan'ın, oğlu ve bazı bakan çocukları dahil yakın çevresine karşı dile getirilen yolsuzluk suçlamalarının hassasiyetini yansıtıyor" yorumunu yapıyor.
Gazete, ABD Dışişleri Bakanlığının bu tür taleplere ilişkin değerlendirme yapmama politikasının olduğunu belirtirken "Ancak hukuk uzmanları Türk talebinin ciddi zorluklarla karşılaşacağını söylüyorlar özellikle siyasi tonları nedeniyle" diye yazıyor.
Bu çerçevede, Prof. Dr. Ergun Özbudun'un "Bu iade talebinin hukuki temeli yok" görüşünün de yansıtıldığı haberde Gülen'in avukatlarının da "ABD otoritelerine sunulacak ne bir soruşturma ne de bir gözaltı emri var" sözlerine yer veriliyor. Gazete şöyle diyor:
"Genel olarak ABD'nin başka bir ülkenin bir iade talebini onaylaması için kişi, her iki ülkede suç olarak kabul edilen bir eylemle suçlamalı ve kişinin o suç işlediği yönünde makul bir inanç olmalı. Türkiye'nin talebinin ise bu iki koşulu karşılayacağı belli değil."

WALL STREET JOURNAL: DIŞ GÜÇLERİ GÜNAH KEÇİSİ YAPMA STRATEJİSİ DERİNLEŞTİRİLİYOR

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını da geniş bir haberde değerlendiren Wall Street Journal ise Erdoğan'ın Gülen'in iadesinin hangi gerekçelerle isteneceğine ilişkin bilgi vermediğine dikkat çekiyor ve "ABD'nin böyle bir talebi değerlendirmeye alması için Türkiye'nin suçlamaları, daha önce iki ülke arasındaki iade anlaşması çerçevesinde tutuklama gerekçesi olarak üzerinde mutabık kalınan iddia edilen bir suç içermesi gerekecek" diyor.
WSJ, Türkiye'de Gülen Hareketine yönelik "temizleme" çabalarının Başbakan Erdoğan'ın yerel seçimdeki zaferinden sonra yoğunlaşması beklendiğini anımsatıldığı haberinde "Analistler, Başbakan'ın attığı adımın Türkiye'nin soruları için dış güçleri günah keçisi yapma yönündeki siyasi stratejiyi derinleştirebileceğini söylediler" diye yazıyor.
Bu bağlamla Dış İlişkiler Konseyi'nin kıdemli uzmanı Steven Cook'un "Erdoğan'ın iadesi çağrısı, Türkiye'nin sorunlarından yabancıları sorumlu tutma stratejisii daha da ilerletmeye yönelik kurnaz bir yoldur" savları da aktarılıyor.

FİNANCİAL TİMES: "ERDOĞAN DÜŞMANI GÜLEN'İN İADESİ İÇİN ABD'YE BASKI YAPIYOR"

İngiliz Financial Times gazetesi de "Erdoğan, düşmanı Gülen'in iadesi için ABD'ye baskı yapıyor" başlığını kullandığı haberinde yerel seçimlerden sonra hükümetin Gülen Hareketine karşı çabalarını yoğunlaştıracağı yönünde yaygın beklentilerin bulunduğunu belirterek "Ancak, Sayın Erdoğan'ın harekete karşı mücadelesini yürütme tarzı, sürekli uluslararası eleştirilere konu oluyor" düşüncesini dile getiriyor.
Başbakan Erdoğan'ın Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a sert eleştirilerine de dikkat çekildiği haberde Türkiye'de herhangi bir mahkemenin Gülen hakkındaki bir davayı kabul ettiği bilgisinin bulunmadığı da belirtiliyor. Haberde şu ifadeler de kullanılıyor.
"Gambiya gibi ülkelerde sağlanan bazı başarılara rağmen, Türkiye'nin, 140 kadar ülkede okul ve diğer oluşumları yürüten Gülen hareketine karşı uluslararası alanda yaptığı çabalar, pek sonuç vermedi. Bu ay 40'dan fazla ABD Kongre üyesi, Gülenci grupların desteğindeki Washington'da düzenlenen bir etkinliğe katılırken Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ankara'ya bir ziyaret sırasında okulların ülkesindeki varlığını takdir ettiğini söylemişti."