Erdoğan "işgalci" diyen Rum vekile kızdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın Dostları adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşma sırasında kendisine soru soran Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Mario Matsakis'i azarladı. Erdoğan, başını sallayan vekile "Bizim ülkemizde güzel bir laf var ama buraya yakışmaz. Türkiye işgalci değildir" dedi.

20 Ocak 2009 Salı, 08:20
Abone Ol google-news

Brüksel’de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın Dostları isimli kuruluşun düzenlediği toplantıda konuşma yaptı ve soruları yanıtladı. Rum Parlamenter Mario Matsakis, Kıbrıs’taki Türk askerini “işgalci” olarak niteleyerek, Başbakan Erdoğan’a “Türk askeri ne zaman geri çekilecek?” diye sordu. Matsakis, Başbakan Erdoğan soruyu yanıtlarken, sözünü kesti ve bazı el kol hareketleri yaptı.

Buna sert tepki gösteren Erdoğan ise şöyle konuştu: “Ne kadar güzel. Bak şimdi bak tam bir gazeteci gibi konuşuyorsun. Ben bir gazeteci gibi konuşmuyorum. Olayı yaşayan biri olarak konuşuyorum. Şansölye Merkel ne demiştir; ‘Güney Kıbrıs’ın AB’ye alınması yanlış olmuştur.’ Başını istediğin kadar salla, bizim ülkemizde güzel bir laf var ama buraya uymaz, yakışmaz. Hiçbir zaman TSK, Türkiye işgalci değildir. Kardeşlerinin yanında garantör bir ülke olarak vardır. Yunanistan nasıl garantörse, Türkiye de orada garantördür. Bunu da böyle bilmelisin.”