Erdoğan, May ve Macron ile görüştü

ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştü.

26 Eylül 2018 Çarşamba, 07:59
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temaslarını sürdürüyor.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ile New York'ta görüştü. Görüşmede Erdoğan'a Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AKP Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan eşlik etti.

Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

MACRON'LA GÖRÜŞTÜ

 Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Görüşmeye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

ERDOĞAN'IN DİĞER TEMASLARI

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki resmİ temasları kapsamında birçok devlet başkanı ile görüştü.

BM Genel Kurulu'na hitap ettikten sonra Genel Sekreteri Antonio Guterres'in New York'ta bulunan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra BM'de ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başkakanı Alexis Çipras, Dunya Saglık Orgutu Genel Dırektoru Tedros Adhanom, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerde ülkeler arası ilişkiler, bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirildi.

BM'deki temaslarını tamamladıktan sonra New York'ta kalmakta olduğu otele dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, otel girişinde Türk vatandaşlarıyla bir süre ayaküstü konuştu. Erdoğan, bu sırada kendisini karşılayanlar arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın oğlu Sarper'i de sevdi.

Erdoğan'ın, bugün de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Musevi Toplumu temsilcileri, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Proşenko ve Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen görüşmesi bekleniyor. Erdoğan, daha sonra Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'da konuşması ve ardından New York'tan ayrılarak resmi temaslar için Almanya'ya geçmesi öngörülüyor.