Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı: Bana göre bu seçimlerin en önemli projesi...

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. 16 yıldır ülkeyi yöneten partisinin, yeniden seçilmesi halinde yapacakları sıralayan Erdoğan, seçimin en önemli projesinin şehirlerdeki eski stadların millet bahçesine dönüşecek olması olduğunu söyledi. Erdoğan, "Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkaracağız" diye konuştu.

24 Mayıs 2018 Perşembe, 14:22
Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı: Bana göre bu seçimlerin en önemli projesi...
Abone Ol google-news

<video:982225>

24 Haziran'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri öncesi AKP, Seçim Beyannamesi ve Ankara'da aday tanıtım toplantısı düzenlendi.

Ankara Spor Salonunda gerçekleşen toplantıya partililer yoğun ilgi gösterdi. Salona, 'Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye', 'Yaparsa yine AK Parti yapar', 'Siyaset gençleşiyor, Türkiye güçleniyor', 'Demokrasi Kahramanları, Türkiye'nin kadınları', 'Vakit Türkiye Vakti' pankartları asıldı.  Ayrıca salonda Erdoğan'ın posterleri yer aldı. 

Toplantıda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

Siz değerli milletvekili adaylarımızı sevgiyle selamlıyorum. İstanbul'dan Hakkari'ye, Rize'den Edirne'ye kadar, helal rızkının peşinde koşan kardeşlerimi selamlıyorum. Sizler Ak Parti'nin 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayları olarak bu kutlu yolculuğa çıktınız. Ülkemize hizmet için beraber çıktığımız yolculuğu İnşallah hak ettiği yere ulaştıracağız.

7 Haziran'da parlamento çoğunluğunu kaybettik. 1 Kasım 2015'te seçimleri yeniledik ve yeniden tek başımıza iktidara geldik. 10 Ağustos seçimlerinde ve 16 Nisan halk oylamasında yüzde 52'ye ulaştık.

"PARLAMENTODA GÜÇLÜ BİR GRUP KURMAMIZ GEREKİYOR"

24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50'nin üzerinde bir oranla kazanmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda parlamentoda da güçlü bir grup kurmamız gerekiyor. Bunun yolu milletimizle iyi bağlar kurmaktan geçiyor. Biz milletimizin huzuruna hiçbir zaman eli boş çıkmadık.

Bugün sizlere "Güçlü Meclis, "Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye" başlıklı seçim beyannamemizi sunuyoruz. Değişim sürecinde geri kalanlar eskisinden çok daha fazla bedeller ödüyor. Yeni dönemin ayırt edici vasıflarından olan dijitalleşmeye özel bir yer ayırıyoruz. Yeni hükümet sistemiyle 2023 vizyonumuzu daha da güçlendirerek, kadınlarımızın söz sahibi olduğu bir ülkeye dönüştüreceğiz. 

"KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATILMA ORANINI YÜZDE 40'IN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ"

Gelişmiş ülkelerin gıpta ile baktığı genç nüfusumuzu en iyi şekilde değerlendireceğiz. Yeni başarı hikayeleri yazacağız. Kadınlarımızın kalkınma sürecine aktif katılımını destekleyeceğiz. Kadınların iş gücüne katılma oranını yüzde 40'ın üzerine çıkaracağız. Demokratik standardı yüksek, kalkınmış bir ülke yolunda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Özel sektörün rolünü güçlendireceğiz. Özgün projelerle küresel ölçekte tanınan markası olan ülke konumuna yükseleceğiz. Ülkemizi eğitim, sağlık, bilgi ve iletişim, enerji, lojistik yerli ve milli üretimle dünyada cazibe merkezine haline gelen bir ülkeye dönüştüreceğiz.

"ŞEHİRLERİMİZİ DAHA YAŞANILABİLİR BİR NİTELİĞE KAVUŞTURACAĞIZ"

Özellikle savunma sanayiinde Türkiye sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeyecek. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için daha kaliteli bir yaşam sürmesini arzuluyoruz. Şehirlerimizi daha yaşanılabilir bir niteliğe kavuşturacağız.

YENİ YÖNETİM SİSTEMİ

Vakit Türkiye vakti. Seçim beyannamemizin ikinci kısmını yeni yönetim modelimiz oluşturuyor. Milletimiz 24 Haziran'da bir sandıkta Meclis'e göndereceği milletvekillerini, diğer yanda kendini yönetecek cumhurbaşkanını seçecek. Yeni dönemi "Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Bağımsız Güçlü Türkiye" şiarıyla yola devam edeceğiz. Bağımsız, güçlü ve tarafsız yargı ile demokrasimizi sağlam temeller üstüne oturtuyoruz. 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı kadar Meclis'te çoğunluğu almak da önem kazanıyor. Meclis ile Cumhurbaşkanı ne kadar ahenk içinde çalışırsa Türkiye o kadar kazançlı çıkacaktır. Cumhurbaşkanı tarafından kurulacak hükümet, milletimize hizmet için çalışacaktır. Yeni sistemle, hızlı karar alma makanizmasıyla hizmete odaklanacağız.

"ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA YAPMAYA KALKTIKLARIMIZI SAYMAYA KALKSAK..."

Seçim dönemimizin üçüncü bölümünda demorkasiyi milletimizle paylaşıyoruz.Asla demokrasiden, özgürlükten taviz vermedik. Ak Parti'nin hak ve özgürlükler konusunda yaptıklarını saymaya kalksak ortaya çok uzun bir liste çıkar. 24 Haziran seçimlerinden sonra da demokrasimizi geliştirmeye devam edecek, Türkiye'yi ekonomide olduğu gibi demokraside de bir üste lige çıkartacağız. Toplumdaki her bireyin hayat tarzına gösterdiğimiz saygıyı bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Yeni dönemde geleneksel irfan merkezlerimizden cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Önümüzdeki yıldan itibaren tüm okullarımız tam gün eğitime geçecek seviyede olacaktır. Kültür ve sanat yeni dönemde önceliklerimiz arasında yer alacak diğer bir konudur.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde inşası bitmek üzere olan kütüphanemizi dünya çapında cazibe merkezi haline getireceğiz. Şehir hastaneleri meyvelerini vermeye başladı. Yenilerini de bu yıl açacağız. Dedelerimizin, ninelerimizin duaları gelmeye başladı. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin standardını bir üst seviyeye taşıyacağız.

Siyasette gençlerin önünü açan biz olduk biz. Gençlerimizi istihdamdan spora kadar her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz. Siyasetten bürokrasiye her alanda kadınların etkin birer fert olarak katılımını sürdürmeye devam edeceğiz. Kadına şiddete karşı mücadeleye devam edeceğiz. Çocuklarımızın insani ve ahlaki değerlere sahip fertler olarak yetişmesini sağlayacağız.

"EKONOMİMİZDEKİ BAŞARININ SIRRI..."

Yoksullukla mücadele en başarılı olduğumuz alanlardan biridir. Emeklilerimize 1000'er lira ikramiye vererek şu mübarek günlerde onlara önemli bir destek sağlıyoruz. Bizim ekonomideki başarımızın sırrı, güven ve istikrar iklimini sağlamış olmamızdır. Eflasyonla ilgili önlemleri seçimden hemen sonra alacağız.

Antartika'daki Türk bilim üssünü önümüzdeki yıl hizmete açıyoruz. Türkiye'nin otomobil projesini hızla hayata geçireceğiz. 20 yaşını aşmış gemileri hurda sayıp yenileyeceğiz. Gemi filomuzu hızla yenileyeceğiz, yeni tesisler kullanılmasını teşvik edeceğiz. Silahlı ve silahsız ihsansız hava araçlarıyla elde ettiğimiz başarı bize güç ve gurur kattı. Teşvik sistemlerini genişletiyoruz. Altay Milli Tankı seri üretim aşamasına geldi. Doğalgaz kullanmayan ilimiz ve büyük ilçemiz kalmayacak. Yerli kömürü elektrik üretiminde değerlendireceğiz.

Seçim beyannamemizin yedinci başlığı çevre ve yerel yönetimlerdir. Çevre sorunlarına ve iklim değişikliğine karşı alınacak önlemleri geleceğimize karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz. ÇED süreçlerinin daha etkin kullanılmasının uygulanmasını temin edeceğiz.İstanbul başta olmak üzere marka şehirlerimizi dünya çapında cazibe merkezi haline getireceğiz.

"AMERİKA İLE OLAN SORUNLARIMIZI AŞACAĞIZ"

Dış politikada hakkaniyet eksenli yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bölgemizin istikrarlı demokrasiye kavuşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Boşuna "One Munite" demedik, boşuna "Dünya beşten büyüktür" demedik. Bunlar bizim dış politikamızı oluşturdu. Amerika ile sorunlarımızı aşarak müttefiklik hukukuna uygun bir zemine taşıyacağız. Rusya ile iyi olan ilişkilerimizi geliştireceğiz. Suriye tüm terör örgütlerinden temizlenene kadar ülkedeki faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz.

"POLİS EMEKLİLİK EK GÖSTERGELERİ 3 BİN 600'E ÇIKACAK"

Bu vesileyle, polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakârca çalışan bu kamu görevlilerimizin emekliliklerinde de verdikleri hizmetlerin karşılığın alabilmelerini temin ediyoruz.

KANAL İSTANBUL İTİRAFI

Kanal İstanbul dünya çapında dev bir proje. Daha önce sözünü verdiğimiz ama malesef gecikmeli olarak yapılacak bir proje. Yeni dönemde çalışmalarımıza hız vereceğiz. Sinop'taki nükleer güç santrali ile ilgili çalışmalar sürüyor.

"ESKİ STADLARI MİLLET BAHÇELERİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ"

Bana göre bu seçimlerin en önemli projesi... İstanbul'un merkezi bölgesindeki eski stadları millet bahçelerine dönüştürüyoruz. Bunların en önemlisi 29 Ekim'de Atatürk Havalimanı'na kuracağımız millet bahçesi. Eskişehir'de, Bursa'da, Trabzon'da, Gaziantep'te, Adana'da, Mersin'de Samsun'daki eski stadları millet bahçesine dönüştürüyoruz. Şimdi soruyoruz kimmiş çevreci? Bu zamanan kadar milyarlarca fidan diktik.

BİNALİ YILDIRIM: AK PARTİ'NİN KADERİ, TÜRKİYE'NİN KADERİDİR

Erdoğan'dan önce kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım ise kısa konuşmasında şunları kaydetti:

Ak Parti'nin kaderi Türkiye'nin kaderidir. 16 yıl önce Türkiye kaderini Ak Parti'ye emanet etti. Hamd olsun 16 yılı dolu dolu geçirdik. Hem güven, hem istikrar sağladık. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürdük. Sorunları torunlara bırakmadık. Sizlere ne söz verdiysek, o sözlerimizi yerine getirdik. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik. Kadınlara en fazla şans veren Ak Parti'dir.