Erdoğan'ı Gollum'a benzeten hekimin aile hekimliği sözleşmesi feshedildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Gollum’a benzettiği iddia edilen capsi paylaştığı için ‘Erdoğan’a hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Doktor Bilgin Çiftçi’nin aile hekimliği sözleşmesi feshedildi.

17 Aralık 2015 Perşembe, 19:35
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filmindeki ‘Gollum’ karakterinin fotoğraflarının yan yana konulduğu bir ‘caps’ paylaştığı için yargılanan doktor Bilgin Çiftçi’nin aile hekimliği sözleşmesi feshedildi.

Doktor Çiftçi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın yanı sıra, kamu görevlisi olan Çiftçi hakkında bir soruşturma açılmış ve neticesinde memuriyetten men edilmişti. Bu kararın ardından bugün, Çiftçi’nin aile hekimliği sözleşmesi de feshedildi.

'NEŞELİ VE TATLI BİR KARAKTER'

Duruşmalar devam ettiği sırada, davayı açan savcının ve dosyaya bakan hâkimin Yüzüklerin Efendisi filmini izlemedikleri anlaşılmıştı. Sanık Bilgin ve avukatının, Gollum’un kötü bir karakter olmadığı yönünde savunma yapmaları üzerine, mahkeme dosyayı bilirkişiye göndermeye karar verdi.

Hakaret davasında, Gollum’un kötü bir karakter olup olmadığının belirlenmesi için, üç kişiden oluşan bilirkişi heyeti atanmasına karar verilmiş, Yüzüklerin Efendisi filminin yönetmeni Peter Jackson ile konu hakkında açıklama yapmıştı. Jackson, doktor Çiftçi'nin kullandığı görseldeki resmin Gollum değil Smeagol olduğunu söylemiş, karakterin "neşeli ve tatlı" olduğunu söylemişti.

Doktor Çiftçi’nin, Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı dava, Aydın ilinde görülüyor.