Ergenekon davasında şok iddia

Birinci Ergenekon davasında tanık olarak dinlenilen Serhat İnce, tutuklu yargılanan Sedat Peker hakkında açıklamalarda bulundu.

24 Nisan 2012 Salı, 09:57
Abone Ol google-news

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Sinan Berberoğlu'nun ardından, Serhat İnce'nin tanık olarak dinlenilmesine geçildi.

Tutuklu sanıklardan Sedat Peker'in ''adamı'' olduğu öne sürülen Boğan Kaan Murathan ile Temmuz 2003 tarihinde Bodrum'da tanıştığını belirten İnce, bir kavga nedeniyle jandarma karakoluna düştüklerini anlattı.

Gözaltındaki işlemler sürerken bir süre sonra rahat bir pozisyona geldiklerini ifade eden İnce, ''Boğaç'ın Veli Küçük ile görüştüğünü tahmin ediyorum. 'Veli Dayı' ile görüşüldü' diye birbirlerine anlattıklarını duydum'' dedi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde okuduğunu anlatan İnce, o dönemde Sedat Peker'in üniversitedeki ülkücü gençlere burs verdiğini, bundan kendisinin de faydalandığını kaydetti.

Serhat İnce, ''Sedat Peker, hem hayırsever, hem kabadayı, hem Polat Alemdar. Sedat Peker'in sosyopat bir tip olduğunu söyleyebiliriz'' diye konuştu.

İkinci ''Ergenekon'' davasında tutuksuz yargılanan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü eski müdürü Adil Serdar Saçan'ın, görevdeyken gözaltına alınanlara yaptığı muamelelerin herkes tarafından bilindiğini ifade eden İnce, ''Peker'in en hızlı, en cafcaflı dönemi Saçan'ın dönemiydi. Sedat Peker'e işkence iddialarının danışıklı dövüş olduğunu düşünüyorum. Peker gözaltına alındığından reklamı yapılıyordu. Alemde herkes Adil Serdar Saçan'ın Sedat Peker'e yol verdiğini bilir'' şeklinde konuştu.

İnce, Peker'in Saçan ile ilişkisini bir polis memuru üzerinden yürüttüğünü savundu.
Başkan Hasan Hüseyin Özese'nin ''Milli Yol'' konusunda ne bildiğine ilişkin sorusu üzerine İnce, ''Korkut Eken'in lideri olduğu ülkücü bir harekettir. Ülkü ocaklarına alternatif bir harekettir. Sedat Peker, Kürşat Yılmaz gibi kabadayılarla görüşülmüş. Korkut Eken'in ismi kullanıldı. Eken o dönemde cezaevindeydi. Eken'i böyle bir hareket için talimatı olmamıştır. Alevlenmeden söndü'' diye konuştu.

Alparslan Arslan'ı tanırım

Serhat İnce, tutuklu sanık Alparslan Arslan'ı birkaç kez gördüğünü belirterek, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenci olduğu 1998-1999 tarihlerinde Arslan'ı Süleymaniye'deki ülkücü öğrencilerin gittiği çay bahçesinde gördüğünü söyledi.
İstanbul Üniversitesi'ndeki ülkücü öğrencilerin, Marmara Üniversitesi'nde solcu öğrencilere karşı desteğe gittiklerini ve bu kavgalarda Arslan'ı gördüğünü anlatan İnce, Başkan Özese'nin Arslan'a ilişkin soruları üzerine de, ''Kendi halinde biriydi. Çok konuşmazdı, öyle liderlik vasfı yoktu'' dedi.

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanıklarından eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı olan avukat Levent Temiz'i tanıdığını ifade eden İnce, ''Levent Temiz, Veli Küçük ile ilişkisini anlatıyordu, 'Veli Dayı' diye söz ediyordu'' diye konuştu.

Temiz'in Veli Küçük ile telefonda görüşmesine şahit olduğunu söyleyen İnce, ''Tophane'de nargile içerken, Veli Küçük ile telefonla görüştü. Hal hatır sorma şeklinde konuşmaları oldu. Levent saygılı konuşuyordu. Ya paşam ya da komutanım diye hitap ediyordu. Bu kişinin Veli Küçük olduğunu Temiz söylemişti'' şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi'nde okurken 1997-2003 yılları arasında Deniz Ticaret Odası'nda da çalıştığını belirten İnce, ''Eğer Ergenekon örgütü araştırılacaksa Deniz Ticaret Odası mercek altına alınmalıdır. Oradakilerin Sedat Peker ile yakınlıkları vardı. Emekli paşalar, emekli albaylar burada istihdam ediliyordu. Bir örgüt varsa oranın da organik ya da finansal bağı vardır'' ifadelerini kullandı.

Duruşma, tanık Serhat İnce'nin kendisine yöneltilen soruları yanıtlamasıyla devam ediyor.