Erikel'e 2,5 yıl hapis

AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Genel Sekreter Mustafa Yalçın'ın Ali Hamurcu'ya verildiği iddia edilen 10 milyon TL'lik senedin tahsili aşamasında kendilerine tehdit ve şantaj yapıldığı iddiasıyla Avukat 2. Ergenekon davası sanıklarından Yusuf Erikel aleyhine açtıkları davada Erikel, tehdit ve şantaj suçundan 2 yıl 6 ay hapis ve 62 bin 500 lira para cezasına çarptırdı.

27 Aralık 2011 Salı, 17:32
Abone Ol google-news

Erikel’in kardeşi  Avukat Yakup Erikel, mahkeme heyeti kararını açıklamadan önce sunduğu delillerin dikkate alınmadığı gerekçesiyle davadan çekildi.

AKP’li kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Genel Sekreter Mustafa Yalçın’ın .Ali Hamurcu’ya verildiği iddia edilen 10 milyon TL’lik senedin tahsili aşamasında kendilerine tehdit ve şantaj yapıldığı iddiasıyla Avukat Yusuf Erikel aleyhine açtıkları dava sonuçlandı. Kayseri 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşmasında Erikel’in ağabeyi ve aynı zamanda avukatı olan Yakup Erikel ile davacı Özhaseki ve Yalçın’ın avukatı Mehmet Savruk hazır bulundu. Mahkemenin taraflara son sözlerini sorması üzerine avukat Yakup Erikel, davalının ileri sürdüğü delilleri değerlendirebilmek için süre istedi. Bunun üzerine kısa bir değerlendirmede bulunan mahkeme heyeti davacının ileri sürdüğü delilerin tebliğ edildiğini ve bu nedenle tekrar süre verilmesine gerek olmadığını açıkladı. Bunun üzerine avukat Yakup Erikel,  delil ve bilgilerin yeterince dikkate alınmadığını gerekçe göstererek davadan çekildiğini açıkladı. Erikel, avukatlık cübbesini çıkararak duruşma salonunu terk etti. Mahkeme heyeti, davayla ilgili yeterli delil ve belgenin toplandığını ve davalı ve davacıya yeterince savunma hakkının verildiğini belirterek kararını açıkladı. Mahkeme, Avukat Yusuf Erikel’i  önce 2 yıl 6 ay hapis cezası ve 62 bin 500 lira adli para cezasına çarptırdı. Daha sonra mahkeme heyeti, Erikel’in iyi hali dikkate alınarak, hapis cezası  2 yıl 1 aya indirildi.


Yolsuzluk dosyasının kilit ismi

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından avukat Yusuf Erikel, kendisine geniz kanseri teşhisi konduğu için 1 Nisan 2011’de tahliye edilmişti. Milli Demokrat Halkın Partisi (MDHP) Genel Başkanı ve Kayseri Belediyesinde ki yolsuzluk iddialarının kilit ismi olan Erikel, olayla ilgili  2. Ergenekon davasında da açıklamalarda bulunmuştu. Erikel, şunları söylemişti “Ali Hamurcu, bana 2007 yılında 10 trilyonluk senet getirerek, Avukat olarak benden tahsil etmemi istedi. Senet’te Kayseri Belediye Başkanı ve Genel Sekreteri borçlu gözüküyordu. Alacağının neye istinaden olduğu sorduğumda ise bazı birliktelikten kaynaklandığını ifade edip, birçok iddialarda bulundu. Fakat konuyu resmen taşıdığım Kayseri ve İstanbul Başsavcılıkları bu vahim iddialar karşısında işlem yapmadılar. ”