Erkekler, kadına karşı şiddet için yürüyecek

Van'da, kent konseyi öncülüğünde 'Kadına Yönelik Şiddette Erkek Dayanışması' adı altında yürüyüş düzenleneceği bildirildi.

11 Ağustos 2011 Perşembe, 13:10
Abone Ol google-news

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla Van Kent Konseyi öncülüğünde hazırlanan etkinlikte, Vanlı erkekler yürüyecek. Kadınlara destek amacıyla düzenlenen yürüyüşle ilgili açıklama yapan Van Kent Konseyi Başkanı Necdet Takva, son günlerde kadına yönelik şiddet olaylarının arttığını belirterek, buna karşı erkek dayanışmasını geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

''Kadına yönelik şiddet, sadece kadınların üstesinden geleceği bir sorun değil'' diyen Takva, bu konuda erkeklerin de sorumluluk duygusu içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Takva, kadına şiddete 'dur' demek için tüm erkekleri düzenledikleri yürüyüşe davet ederek, ''13 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00'da tüm erkekleri kadına yönelik şiddetin sorgulanması için birlikte olmaya davet ediyoruz. Bu mesele sadece kadınların kendini savunacağı bir mesele değil. Duyarlı tüm kesimleri ve özellikle erkekleri kadınlarla bir arada olmaya davet ediyoruz. Kadın örgütlerinden de kadına yönelik şiddetle ilgili verileri istedik. Yürüyüş sonrasında kadına yönelik şiddetle ilgili somut verileri açıklayacağız. Van'da bir hafta içinde iki kadın, eşleri tarafından öldürüldü. Bu çok vahim bir olay.''

Takva, erkeklerin davet edildiği yürüyüşe destek olmak isteyen kadınların da katılabileceğini sözlerine ekledi.