Eroğlu: Müdahale olursa cevapsız kalmaz

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların petrol arama çalışmaları ve konuyla ilgili gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

05 Ekim 2011 Çarşamba, 13:35
Abone Ol google-news

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetiminin, Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından, petrol ve doğalgaz arama konusunda şımartıldığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Euronews'a verdiği demeçte, Rumların petrol arama çalışmaları ve gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eroğlu, KKTC ile Türkiye'nin olay çıkarma düşüncesi olmadığını, ancak Türk gemilerine sismik araştırma sırasında yapılacak müdahalenin cevapsız kalmayacağını söyledi.

Derviş Eroğlu, ''Ama bizim temennimiz böyle bir olayın olmamasıdır. Ama olursa, dediğim gibi bunu cevapsız bırakmayız. Yalnız bizim kavga çıkarmaya, savaş çıkarmaya hiç niyetimiz yoktur'' dedi.

Yer altı zenginliklerinin, Rumların hakkı olduğu kadar Kıbrıs Türklerinin de hakkı olduğunu vurgulayan Eroğlu, ''Bizim hakkımız olduğunu söylüyorsa bunu ertelemeleri ve arama çalışmalarına birlikte karar vermemiz gerekirdi'' diye konuştu.

Rumların bu arama çalışmalarının tesadüf olmadığını ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade eden Eroğlu, görüşmelerin yoğunlaştırılmış bir şekilde devam ettiği bir dönemde Rum tarafının kazıya başlamasının hoş bir şey olmadığını söyledi.


''Sempatisini artırmak ve milliyetçileri yanına çekmek için başladı''

Eroğlu, ''Bunun görüşmelere menfi bir etkisinin olacağını Sayın Hristofyas'a söyleyerek ertelemesini istemiştim. Eğer ertelenmezse bizim de atacağımız adımlar olacak. Ama bunu herhalde dikkate almak istemedi'' dedi.

Rum tarafının kazılara, deniz üssündeki patlama sonrasında zedelenen sempatisini artırmak ve milliyetçi cepheyi yanına çekmek için başlattığını kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

''Aslında Rum tarafının anlaşmaya pek niyeti yok. Bu anlaşmaları, görüşmeleri de menfi etkiler düşüncesiyle üçüncü bir neden olarak, bunu başlatmış olabilir. Yani tesadüf değil, bilinçli yapılmış bir davranış biçimidir.''
 

''Ekim sonuna kadar ertelemelerini istedik''

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların olduğu kadar Kıbrıs Türklerinin de deniz altı zenginliklerinde hakkı olduğuna işaret ederek, ''durumun Ekim ayında az çok belli olacağını'' söyledi.

New York'ta yapılacak üçlü zirvede anlaşma olup olmayacağının anlaşılacağını kaydeden Eroğlu, Rum tarafından çalışmalarını Ekim sonuna kadar erteleyip, birlikte değerlendirme önerisinde bulunduklarını anımsatarak, şöyle konuştu:

''Eğer 'bizim de hakkımız vardır' diyorsanız ki öyle diyorsunuz, o zaman aslında bu araştırmayı kime vereceğimiz, hangi şirketle ortaklık yapacağımız yine birlikte vereceğimiz bir karar olması gerekirken yine siz tek başınıza hareket ediyorsunuz. Biz burada art niyet görüyoruz. Bunları demiş olmamıza rağmen olayı devam ettirmiştir ve bugün gördüğünüz gibi biz de Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız bir anlaşmayla, hükümetimizin verdiği yetkiyle, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı sismik aramaya başlamıştır.''
 

AB ve ABD'nin tutumu

AB ve ABD'nin duruşuna ilişkin bir soru üzerine, AB'nin ve ABD'nin taraf olduğunu belirten Eroğlu, ''AB, üyesi olduğu için Rum tarafını koruyacak mesaj vermesi doğal. Aramayı yapan Noble şirketi de bir ABD şirketi olduğundan, o da taraftır'' dedi.

''Bu verdikleri destekle Rum tarafını şımartmanın hiçbir anlamı yoktur, çünkü yıllardan beri şımarttıkları bu Rum tarafı, müzakere masasına hiçbir anlaşma yapmamak için oturdu'' diyen Eroğlu, şöyle devam etti:

''Onun için artık Kıbrıs'ta bir anlaşma istiyorsa AB veya ABD, Rumları şımartmak değil, Rumları anlaşmaya teşvik edici bazı kararlar alması gerek. Mesela bizim üzerimizdeki ambargoları kaldırmaları Rumları anlaşmaya teşvik eden bir olay, zorlayan bir olay olacaktır.''
 

''Yeni bir devlet kurmaya çalışıyoruz''

''Sizce ayrılık mı olmalı, nihai çözüm olarak?'' sorusu üzerine Eroğlu, ''Müzakere masasında federal bir cumhuriyet, yeni bir devlet kurmaya çalışıyoruz. Ancak bunun mümkün olmaması halinde alternatiflerden bir tanesi de bu olabilir'' dedi.

Eroğlu, ''Benim gündemimde federal cumhuriyet var, ama bu 'Kıbrıs cumhuriyeti'nin devamı değil, yeni bir devlet, yeni bir ortaklık devleti kurmaktır'' ifadesini kullandı.

AB'nin ambargoların kaldırılmasına ilişkin vaatlerinin hatırlatılması üzerine, AB'nin samimi davranmadığını ve taraflı olduğunu söyledi.

Kıbrıs konusunun tartışılmayan tarafı kalmadığını, eksik olanının niyet olduğunu belirten Eroğlu, ''Rum tarafı uzlaşma, anlaşma, bizimle paylaşma niyeti olmadığı için zamana oynamaktadır. Şimdi de zamana oynadıklarını söyleyebilirim'' dedi.

Eroğlu, Rum tarafının gelecek yılın ikinci yarısında AB dönem başkanı olacağını, dönem başkanlığı biter bitmez de Rum tarafında Şubat 2013'te de cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını belirtti.