Esad'dan büyük operasyon

Arap Birliği'nin yaptırım kararı almasından saatlerce önce Suriye'nin büyük bir operasyona imza atarak, Arap ülkeleri bankalarındaki varlıklarının yüzde 95'ini çektiği belirtildi.

28 Kasım 2011 Pazartesi, 15:26
Abone Ol google-news

Arap Birliği'nin Suriye'ye karşı yaptırım kararı alması sonrasında Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bir basın toplantısı düzenledi.

Arap Birliği'nin Suriye Merkez Bankası'na yaptırım kararını kendilerine karşı "ekonomik bir savaş açma" olarak gördüklerini belirten Muallim, "Yaptırımlar çift şeritli bir yol gibi. Tehdit etmiyorum ama halkımızın çıkarlarını savunacağız ya da başka bir deyişle halkımızın çıkarlarını savunmak zorundayız" dedi.
 

Lübnan, Suriye'ye yatırım uygulamayacak

NTV'nin haberine göre, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur da, ülkesinin Suriye'ye karşı yaptırımlara destek vermediğini ve Arap Birliği'nin aldığı karar doğrultusunda Suriye'ye yaptırım uygulama yoluna gitmeyeceklerini söyledi.
 

Suriye'nin mal varlığı donduruldu

Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında kabul edilen yaptırımlar arasında mal varlıklarının dondurulması, Suriye Merkez Bankası ile yapılan anlaşmaların ve yatırımların durdurulması da bulunuyor.
 

BM Raporu: Suriye insanlık suçu işledi

Birleşmiş Milletler ise, Suriye ordusu ve güvenlik güçlerinin insanlığa karşı suç işlediğini açıkladı.

BM tarafından kurulan soruşturma komisyonu hazırladığı raporda, Suriye ordusu ve güvenlik güçlerinin ölüm, işkence ve tecavüz dahil insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.

Suriyeli 223 kurban ve görgü tanığıyla konuşarak hazırlanan raporda, söz konusu suçların sorumlusu olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimi gösterildi.