FED, AIG'yi kurtarıyor

ABD'nin dev sigorta şirketi American International Group'un (AIG) batmasının dünya çapında bir krize yol açmasından kaygılanan Amerikan hükümeti, şirkete acil 85 milyar dolar para aktarmayı ve karşılığında firmanın hisselerinin yüzde 80'ini denetimi altına almayı kararlaştırdı.

17 Eylül 2008 Çarşamba, 06:21
Abone Ol google-news

ABD Merkez Bankası Fed, AIG'yi kurtarmak amacıyla 85 milyar dolarlık acil kredi açacak.
Fed'den yapılan açıklamada, AIG'nin çökmesi durumunda, zaten derin bir sıkıntıda bulunan finans piyasalarının ve ekonominin ağır zarar göreceği belirtildi.

Beyaz Saray sözcülerinden Tony Fratto, Başkan George W. Bush'un, Fed tarafından açıklanan kararı desteklediğini kaydederek, "bu adımlar, finans piyasalarının istikrarını artırmak ve ekonominin gördüğü zararı sınırlamak için atılıyor" dedi. Karar Hazine Bakanlığı'nca da destekleniyor.

AIG'nin yatırımcılara finans sigortası sağladığına işaret eden uzmanlar, bu dev şirketin batması durumunda bunun, ülkede ve dünyada bir "zincirleme reaksiyona" yol açabileceğini kaydettiler.

ABD'de devlet, iki hafta önce de dev "mortgage" şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in denetimine el koyarak şirketlerin iflasının önüne geçmiş, ancak yatırım bankası Lehman Brothers'in bu hafta çökmesine müdahale etmemişti.