Festival tadında kongre

12. Dünya Talasemi ve 14. Talasemi Hasta ve Aileleri Kongresi 11-14 Mayıs 2011 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek.

09 Mayıs 2011 Pazartesi, 11:25
Abone Ol google-news

Dünya Talasemi Federasyonu tarafından organize edilen kongrenin açılışı ise Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan "Seslerle Anadolu" adlı müzikli oyunla gerçekleşecek.

Dünya'nın 60 ülkesinden yaklaşık 3 bin Talasemi hastası ve ailesinin katılacağı ve dünyada ilk defa bir festival havasında düzenlenecek kongrenin açılışı 11 Mayıs'ta "Seslerle Anadolu" adlı müzikli oyunla gerçekleşecek. Dünya Talasemi Federasyonu ile birlikte Sağlık Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı desteği ile Antalya'da düzenlenecek kongre, 14 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Kongrenin açılışında, sergilendiği günden itibaren Ankara'da toplam 7 bin, yurtiçi ve yurtdışı turnelerinde ise 3 bin seyirciye ulaşan "Seslerle Anadolu" izleyenleri ile buluşacak.

Araştırma ve metni D. Şadi Erdoğan'a, koreografisi Özden Aktürk, rejisi Murat Akar'a ait oyun, 36 kişilik kadrosuyla orkestra, vokal, bale ve teknik ekip ile sahneye taşınıyor. Oyunda, Anadolu topraklarında çıkan ritim ve sesin, evrensel formlarına ait düzenlemeler ile farklı bir anlam kazanıyor.