Fikri Sağlar hükümete sordu: Kenan Evren'in cenaze namazını kıldırdığınız için pişman mısınız?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Diyanet İşleri Başkanılığı'nın (DİB), darbeci askerlerin cenaze namazını kıldırmama kararı aldığını hatırlatarak, Yıldırım'a "Kenan Evren ve diğer darbecilerin cenaze namazlarını kıldığınız için pişman mısınız?" diye sordu.

25 Temmuz 2016 Pazartesi, 14:14
Abone Ol google-news

TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, darbe girişiminde bulunan ve çatışmada hayatını kaybeden askerlerin cenaze namazını kıldırmama kararı alan Diyanet İşleri Başkanlığı'yla ilgili bir soruyu Başbakan Binali Yıldırım'a yöneltti.

Sağlar, soru önergesinde, "Diyanet İşleri, darbeci askerlerin cenaze namazını kıldırmama kararı almıştır. Peki darbeci askeri içeri sokan, AKP’lilerin cenaze namazı kılınacak mıdır? Kenan Evren ve diğer darbecilerin cenaze namazlarını kıldığınız için pişman mısınız?" dedi.

Sağlar'ın verdiği soru önergesi şöyle:

1) Darbecileri yargılarken, bir daha aynı olayların yaşanmaması için ne gibi önlemler alacaksınız?

2) Alacağınız önlemler arasında halkı silahlandırmak var mıdır? Eğer halk silahlanırsa zaten güvensiz olan sokaklara hâkim olabilecek misiniz?

3) Halkı silahlandırmak yerine; Halkın hukuka olan güvenini sağlamak adına adımlar atacak mısınız?

4) Savaşta bile teslim olan askere dokunulmadığı gelenekte, emir kulu olan rütbesiz teslim olan erleri linç edenler hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

5) Diyanet İşleri, darbeci askerlerin cenaze namazını kıldırmama kararı almıştır. Peki darbeci askeri içeri sokan, AKP’lilerin cenaze namazı kılınacak mıdır?

6) Kenan Evren ve diğer darbecilerin cenaze namazlarını kıldığınız için pişman mısınız?