"Fiktion Okzident" Tophane-i Amire'de devam ediyor

Göçün 50. yılını çeşitli kültür ve sanat etkinlikleriyle kutlayan Goethe Enstitüsü; "Fiktion Okzident" başlıklı sergiyle Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde, 26 Kasım'a dek, on dokuz sanatçının modern sanat eserlerine yer vermeye devam ediyor.

06 Kasım 2011 Pazar, 18:47
Abone Ol google-news

İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan “Fiktion Okzident” sergisi; on dokuz sanatçının yapıtlarıyla, zihinlerimizde var olan ve gündelik hayatımıza yansıyan olguları, değişik açılardan, sanatçıların gözüyle ele alıyor.
 
Sergide eserleriyle yer alan sanatçılar; Banu Birecikligil, Altan Çelem, Neco Çelik, Timur Çelik, Nezaket Ekici, Esra Ersen, Ali Kepenek, Azade Köker, Sedat Mehder, Kınay Olcaytu, İrfan Önürmen, Denizhan Özer, Ferhat Özgür, Şener Özmen, Esat Tekand, Cengiz Tekin, Nurseren Tor, Vahit Tuna ve Hanefi Yeter.
 
Sergi, Türkiye-Almanya ilişkilerini kalıcı bir biçimde tamamen yeni bir toplumsal ve politik temele dayandıran, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50. yıldönümü nedeniyle tasarlandı. Serginin içeriği iki kültür politikası alanına dayanıyor. Birinci alan, Almanya’ya göç ve toplumsal değişimleri konu edinen ve bu değişimleri dillendiren verimli bir Türkiye-Almanya sanat gelişimi ile tanımlanıyor. İkinci alan ise, Türkiye’de Batı’nın algılanışı ile globalleşme ve göç sonucunda kültürel ve toplumsal değişimlere odaklanıyor.

 Goethe Enstitüsü, “Fiktion Okzident” sergisi için, MSGSÜ işbirliğiyle bu gelişmenin Türkiye’deki etkisini irdeleyen çalışmaları seçerek, ilgililere sunuyor. Serginin kuratörlüğünü Çetin Güzelhan, Johannes Odenthal ve MSGSÜ öğretim üyesi Emre Zeytinoğlu üstleniyor. Serginin organizasyonunu yapan kurumlar, hayali dünyaların hassas alanına giriyor ve seçilmiş örnekler üzerinden bir yakınlaşma deneyine girişiyorlar. Serginin gerçekleşmesi T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Stiftung Mercator’un desteğiyle mümkün oldu. Stiftung Mercator, sergiye paralel olarak gerçekleştirilen bir eğitim programını teşvik ediyor. Özel turlar, etkinlikler ve eğitim malzemeleri içeren bu program, Türkiye ile birlikte Almanya’da da kültürel politik ve pedagojik alanda özellikle öğrencilere, öğretmenlere ve kültür elçilerine hitap ediyor.
 
30 Ekim Pazar günü MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan “Fiktion Okzident” sergisi, 26 Kasım’a dek ziyaret edilebilecek. www.goethe.de/istanbul