Fitch'den Avrupa bankalarına kötü haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 7 İtalyan, 8 İspanyol ve 4 Fransız bankasının kredi not görünümünü ''negatif''e indirdi. Notu durağandan negatife inen bankalar arasında Societe Generale, Santander ve Intesa Sanpaolo da var.

21 Aralık 2011 Çarşamba, 09:31
Abone Ol google-news

Kuruluş yaptığı açıklamada, bankalara ilişkin kararda, özellikle Avrupa olmak üzere pek çok küresel bankanın karşı karşıya bulunduğu yapısal tehlikelerin ve 16 Aralık'ta Avro Bölgesi'ne üye 6 ülkenin kredi not görünümlerin ''durağan''dan ''negatif''e düşürülmesinin etkili olduğunu vurguladı.

Fitch, kredi not görünümleri ''durağan''dan ''negatif''e düşürülen Fransız bankacılık gruplarının Societe Generale, Groupe BPCE, Dexia Credit Local, La Banque Postale; İtalyan bankalarının Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS), Banca Popolare di Sondrio (BPS), Banco di Desio e della Brianza (BDesio), Banco Popolare, Iccrea Holding, Intesa Sanpaolo ve Unione di Banche Italiane - UBI Banca; Belçika bankalarının KBC Group, Deixa Bank Belgium; İspanyol bankalarının ise Santander, BBVA, Caixabank, Bankia, Caja Laboral, Banco Cooperativo Espanol, La Caixa ve la confederation des caisses d'epargne CECA olduğunu kaydetti.