FKB'de Çizgi Roman Sergisi

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 3. Istanbulles Çizgi Roman Festivali çerçevesinde, bu yıl ev sahipliği yaptığı sergide ünlü SPIROU karakterinin 75. Yaşını kutluyor.

27 Mayıs 2013 Pazartesi, 15:50
Abone Ol google-news

29 Mayıs'ta açılacak olan sergi, farklı çizerlerin hünerli ellerinde yıllar içinde bir efsaneye dönüşen bu çizgi karakterin tarihine ışık tutuyor. Sergide aynı zamanda yan karakterlerden Le Marsupilami çizimleri de yer alacak.

Rob-Vel tarafından yaratılan ve 75 yıl boyunca farklı çizerler tarafından çizilen Spirou’nun baş kahramanı, Moustic Oteli’nin karşılama görevlisidir. Spirou’ya daha sonra Spip adlı bir sincap ile Jijé tarafından yaratılan ve Spirou’nun maceralarında yanından ayrılmayan arkadaşı Fantasio katılır.

Döneminin en yetenekli çizeri kabul edilen dahi André Franquin, ana çizgi diziyle paralel maceralar yaşayan Marsupilami karakterini 1952 yılında yaratır. Karakterin çok çabuk benimsenmesi ile Franquin onu 1990 yılında o zamandan beri çizerliğini yapan Batem’in ellerine teslim etti. Çok sayıda çizgi film uyarlaması yapılan Marsupilami 2012 yılında Alain Chabat’nın yönetmenliğini yaptığı Live isimli film ile izleyicilerin karşısındaydı. Sadece Fransa’da 5.5 milyon izleyici ile film büyük başarı elde etti.

Spirou dizisi Türkiye’de Tudem Yayınları, Le Marsupilami ise 2013 yılından beri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor.

3. Istanbulles Çizgi Roman Festivali çerçevesinde Spirou dizisini gerçekleştirmiş bütün çizerlerin 60 adet çizim Fransız Kültür Merkezi’nde 29 Mayıs - 31 Ağustos 2013tarihleri arasında izlenebilecek.

www.ifturquie.org