Fransa Ulusal Takımı karıştı

Dünya Kupası'na katılan Fransa Ulusal Futbol Takımı, Nicolas Anelka'nın kadrodan çıkarılmasını protesto etmek için bugünkü antrenmana çıkmadı.

20 Haziran 2010 Pazar, 17:39
Abone Ol google-news

Fransa Teknik Direktörü Raymond Domenech tarafından basına okunan oyuncuların ortak açıklamasında, ''Fransa takımının tüm oyuncuları Fransa Futbol Federasyonu'nun aldığı Anelka'nın kadro dışı bırakılması kararına karşıdır. Fransa-Meksika maçının devre arasındaki olaydan üzüntü duyuyoruz. Ancak sadece bir grubu ilgilendiren olayın dışarıya yayılmasından daha fazla üzüntü duyuyoruz. Adı geçen oyuncu takımın isteğiyle diyalog kurma isteğinde bulunmuştur. Bu isteğin reddedilmesi de üzücüdür'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ''Fransa Futbol Federasyonu, takımı koruma girişiminde bulunmamıştır. Anelka'yı kadro dışı bırakma kararını basında yer alan bilgilere dayanarak, oyunculara danışmadan almıştır. Bu tavra karşı olduğumuz bildirmek için takım olarak bugünkü antrenmana katılmama kararı aldık'' denildi.

Fransa futbol takımı oyuncuları, ortak açıklamalarında, ''Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ülkemizin renklerini taşımak ve Fransa Ulusal Takımı'nı örnek alan ve gösteren taraftarımıza, eğitimcilere ve çocuklara karşı sorumluyuz. Görevimizi unutmadık'' ifadesine yer verdi.

Altında ''Fransa Ulusal Takımı Oyuncuları'' imzasıyla Domenech'e teslim edilen açıklama, ''Fransa'nın başarılı olması için her şeyi yapacağız'' ifadeleriyle sona erdi.

Nicolas Anelka, Fransa'nın 2-0 yenildiği Meksika maçının devre arasında takıma uyarılarda bulunan ve kendisini eleştiren Domenech'e küfür ettiği gerekçesiyle Fransa Futbol Federasyonu tarafından kadrodan çıkarılmıştı.

Fransa Kaptanı Patrice Evra, aralarında, Anelka'nın kadrodan çıkartılmasına neden olan olayın ayrıntılarını basına yansıtan bir ''hain'' bulunduğunu söylemiş, Domenech, Anelka'nın kadrodan çıkarılma kararının doğru olduğunu savunmuştu.