FT'den yeni iddia

Financial Times, İran Air'i özelleştirme çabalarına dikkat çekerken Washington'un uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İranlı havayolu şirketlerinin yedek parça ve ikinci el uçakları almak için "aracılar"a başvurmak zorunda kaldığını belirterek "Bu, büyük ölçüde Türkiye'nin üzerinden yapılıyor" iddiasına yer verdi.

16 Ağustos 2011 Salı, 11:04
Abone Ol google-news

Ekonomi gazetesi Financial Times, Tehran'ın, İran Air'i yakında 1.5 milyar doları aşkın bir bedele özelleştirmeyi umduğunu belirtirken ABD tarafından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde şirketin, uçak ve yedek parçası almasının yasaklandığını anımsattı.

Yatırımların sıkılaştırılmasının, İran yönetimini, şirketin özelleştirilmesini hızlandırmaya ittiğini savunan gazete, İran Air Genel Müdürü Ferhat Parvaresh ile yapılan mülakata yer verdi. Parvaresh "İran Air özelleştirildiğinde uçak ve yedek parça alınmasının kolaylaşacağı"nı söylerken İran Air yolcu uçaklarının, askeri operasyonların kullanıldığı savlarını reddetti.

FT, Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü'nün, uyguladığı yaptırımların sivil uçuş güvenliğini olumsuz etkilediği gerekçesiyle ABD'yi eleştirdiğini vurguladığı haberinde şunları da söyledi:
"İran Air, ülkenin güya özel 15 havayolu şirketi gibi yedek parça ve ikinci el uçakları satın almak için aracılara başvurmak zorunda kalıyor. Bunun, büyük ölçüde Türkiye'nin üzerinden, ancak Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Orta Asia devletlerinin yoluyla da, yapıldığına inanılıyor."