G9'dan akademisyenlere mektup

G9 Gazeteci Örgütleri Platformu, KHK ile görevlerine son verilen akademisyenlere destek olmak ve saygısını sunmak için mektup gönderdi.

10 Şubat 2017 Cuma, 15:20
Abone Ol google-news

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu'nu oluşturan meslek görgütleri 686 sayılı KHK ile iletişim fakültelerinden ihraç edilen öğretim üyelerine dayanışma mektubu gönderdi. Mektup şöyle: 

Değerli Hocam,

Bizler; bir kısmı cezaevlerinde, bir kısmı sizler gibi işsizliğe mahkum edilmiş, bir kısmı da hala doğruyu söyleyerek çağına tanıklık etmeye çalışan gazetecileriz.

Bazılarımız sizden öğrendik gazeteciliği; gazeteciliğin barıştan yana olmak olduğunu, hakkı hukuku, özgürlüğü savunmak olduğunu. Sizden öğrendik; gazeteciliğin soru sormak olduğunu. Öğretmenlerimiz oldunuz!

Şimdi, darbeyle mücadele adına ilan edilen bir OHAL altında, darbe ile mücadele diye birbiri ardına çıkan KHK’lerle sınıflarınızdan, öğrencilerinizden koparılıyorsunuz.

Çağımıza tanıklık yapmak adına söylüyoruz ki, üzerinize yapıştırılmaya çalışılan etiketlerin hiçbiri tutmayacaktır ve her zaman onurlu bilim insanları olarak anılacaksınız.

Bu ilk değil, biliyorsunuz; tarih 1948’de, 1980’de tasfiye edilen hocalarımızı da yazdı. Bugün, sizlerle beraber ülkenin ilk gazetecilik okulu da yok ediliyor.

Gazetecinin barışı savunmasının, soru sormasının, doğruyu söylemesinin olağanüstü zorlaştığı zamanlardan geçerken, bizler, sizin özerk, özgür, demokratik ve bilimsel eğitimi savunduğunuz için de mutlaka geri dönüşü olacak bir sürgüne gönderildiğinizi not düşmek istiyoruz.

Tarih sizi onurla anarken, sürgünüzde dahli olan herkesin payına sadece utanç düşecek!

Uzun söze gerek yok Hocam; size teşekkür etmek istiyoruz, hem sınıflarda öğrettikleriniz hem de şimdi barbarca okulunuzdan / okulumuzdan koparılırkenki duruşunuz için!

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ)

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Habersen)

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD)

Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (Disk Basın-İş)

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)