Gardiyanlar üzerine oturup öldürmüş!

Ekrem Şahin'in elleri kelepçeli vaziyette yerde yüzü koyun yatarken, üzerine gardiyanların oturarak nefes almasını önledikleri, polisin de bunu kamuoyundan sakladığı ortaya çıktı. 13 Ağustos günü Ekrem Şahin'in öldürülmesi Kopenhag'da düzenlenen yürüyüşte protesto edilecek.

08 Ağustos 2011 Pazartesi, 20:27
Abone Ol google-news

Danimarka'nın Kolding şehri cezaevinde iken gardiyanların uyguladığı şiddet yüzünden komalık olan ve daha sonra kaldırıldığı hastanede ölen 23 yaşındaki Ekrem Şahin'in gardiyanlar tarafından öldürüldüğü kesinleşti. Ekrem Şahin davasıyla ilgili yayınlarına devam eden TV 2 kanalının, alarm merkezinden ele geçirdiği belgelerde, elleri arkadan kelepçeli vaziyette yere yatırılan ve daha sonra TARP adı verilen ayak bağı ile etkisiz hale getirilmeye çalışılan Ekrem Şahin'in üzerine gardiyanların oturarak nefes almasını önledikleri ortaya çıktı. TV haber programında yayınlanan belgelere göre alarm merkezine telefon eden bir gardiyan elleri kelepçeli vaziyette yerde yatan Ekrem Şahin'in üzerinde oturduklarını söylüyor. Ancak alarm merkrezi ile yapılan konuşmalar, polisin soruşturmasında ve otopsi raporlarında yer almıyor. Belgeleri inceledikten sonra televizyon kanalına konuşan gerek Danimarkalı uzmanlar gerekse FBI uzmanları Ekrem Şahin'in ölümünün tek nedeni olarak, elleri kelepçeli ve ayakları TARP usülü bağlı vaziyette üzerine oturularak nefes almasının engellenmiş olmasını gösteriyorlar.
 

Anne isyan etti

Anne Nermin Kalkan, oğlu ili ilgili gerçeklerin raporlarda yer almamasına isyan ederek ömadem alarm merkezinin kayıtlarında gardiyanların oğlumun üzerine oturdukları yer alıyor da neden soruşturma ve otopsi raporlarında yer almıyor? Soruşturmayı yürüten polis neden raporunda bundan hiç bahsetmiyor? Demek ki polis de gardiyanları korumaya ve suçlarını örtbas etmeye çalışıyor. Soruşturmayı yürüten polisin de ceza alması gerekir. Biz polise güvenip bu işin peşini bıraksaydık gerçekler hiç bir zaman ortaya çıkmayacaktı. Alma bırakmadık. Bizi yıldıramadılar ve şimdi gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Başta oğlumun ölümüne neden olan gardiyanlar olmak üzere, soruşturmayı yürüten ve gerçekleri gizleyen polisler, ayrıca öölümü normal kalp durması sonucu gerçekleşmiştirö diyen otopsi dortorları ve olayda gardiyanları suçsuz ilan eden Kolding şehir mahkemesi hakimlerinin cezalandırılmaları için mücedelemizi bırakmayacağımödedi. Anne Nermin Kalkan ortaya çıkan delillerle Türk makamlarının da gerekli girişimlerde bulunmalarını beklediğini söyledi.
 

Polis suçlu

Adli Tıp Jylland bölgesi başkanı Dr. Jørgen Lange Thomsen, otopsi raporunun yeniden gözden geçirileceğini ve yeni bilgiler doğrultusunda yeni bir rapor hazırlanacağını belirterek öbiz otopsi raporunu hazırlarken, polisin bize verdiği bilgileri de gözönüne alarak hazırlıyoruz. Polis bize, gardiyanlar ile alarm merkezi arasında geçen konuşmadan bahsetmedi. Bize verilen bilgilerde o konuşma yer almıyor. Bu durumda ölüm nedeni ile ilgili yeni rapor hazırlamamız gerekiyorödedi. Gardianlar Eğitim Müdürü Jørgen Balder, gardiyanların elleri kelepçeli bir tutuklunun üzerine oturmalarının yasak olduğunu belirterek, polisin soruşturmayı yürütürken gardiyanlara bu konuda bir soru yöneltmediğini söyledi.
 

Davayı takip ediyoruz

Ailenin Savunma Avukatı Björn Elmquist ortaya çıkan delillerin çok vahim olduğunu belirterek hem polisin raporunda hem de otopsi raporunda gerçeklerin saklandığını belirterek, suçlular hakkında gerekli davaların açılacağını söyledi. Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı Danimarka Halk Partili Peter skaarup, gelişmeler üzerine davayı takibe aldıklarını belirterek "Halkımızın resmi görevlilere güven duyması gerekir. Ancak bu dava bize, resmi görevlilere güven duyulamayacağını gösteriyor. Onun için davayı çok yakından takip ediyoruz. Hatası olanlar cezalandırılacaklardır" dedi.