Gazeteci Sabahattin Önkibar'a saldırı

Gazeteci yazar Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı. Hastaneye kaldırılan Önkibar'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

25 Mayıs 2019 Cumartesi, 19:31
Abone Ol google-news


Oda TV'de yer alan habere göre, yazar Önkibar, Ankara Angora Evleri önünde, kendi evine 300 metre kala saldırıya uğradı.

Önkibar'ın önünü kesen iki araçtan inen 3 kişi Önkibar'ı yumrukladı. Hastaneye kaldırılan Önkibar'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Önkibar, saldırganlardan şikayetçi oldu. Görgü tanıklarının ifadesine göre saldırganların kullandığı araçlardan bir tespit edildi.

SABAHATTİN ÖNKİBAR'DAN HALK TV'YE AÇIKLAMA

Halkt TV'ye bağlanarak açıklamalarda bulunan Önkibar, "Çete mensupları eşofman vardı üzerimde markete doğru giderken 3 kişi saldırdı. Ama hazırdım. Bunların işi sokağa döktüğünü anladım. Bahçeli açıklamalarımdan sonra bekliyordum. Bana vurdular yere düştüm tekmelemeye başladılar. Esnaf geldi müdahale etti. İki tane arabaları vardı bindiler ve kaçtılar.Ben çok dikkat ediyordum. Bunu kimin yaptığını ve kimlerin yaptırdığını biliyorum. O çeteleri tutana kafa tutuyorum. Onlardan hesap soracağım. Hemen polise bildirdik. Şikayette de bulunduk. Yarın raporu da karakola ya da adliyeye bildireceğim. Ergen çocukları saldılar üstüme. 19-20 yaşında çocukları saldılar üstüme." dedi. 

TEZCAN: KILIÇDAROĞLU VE DEMİRAĞ SALDIRILARI CESARETLENDİRDİ

CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, Önkibar'a yapılan saldırıyı kınayarak, "Bu saldırıları şiddetle kınamalı ve buna karşı geniş bir mutabakatla karşı çıkmalıyız. Sayın Genel Başkan'a (Kemal Kılıçdaroğlu) Çubuk'ta yapılan saldırı ve gazeteci Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırının faillerinin serbest bir şekilde dolaşması bu saldırıyı yapanları cesaretlendirmiş olacak. 

AKŞENER: KAÇ GAZETECİNİN ŞİDDETE MARUZ KALMASI GEREKİYOR?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Önkibara yapılan saldırı hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Akşener, "Değerli gazeteci ve yazar Sabahattin Önkibar'a yapılan saldırıyı kınıyorum. Gazetecilerimize yönelik tüm şiddet olaylarının takipçisi olacağız. İktidarın düşmanlaştırıcı dilini düzeltmesi için daha kaç gazetecinin şiddete maruz kalması gerekiyor?" dedi.

CHP'Lİ ÖZEL'DEN AÇIKLAMA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Önkibara yapılan saldırı hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Özel, "Sabahattin Önkibar'ı arayarak geçmiş olsun dileklerimizi ilettim. Olayın tüm yönleriyle takipçisi olacağız. Düşüncelerini ifade eden gazetecilere yönelik saldırıların tümünü lanetliyoruz. Bu saldırılar, farklı görüşlere tahammülsüz siyasetin, hedef gösteren dilin sonucu" ifadelerini kullandı.

 

"İMAMOĞLU'NA KASET VE SAHTE BELGE HAZIRLANIYOR" DEMİŞTİ

Diken'in sorularını yanıtlayan Önkibar, İmamoğlu hakkında çarpıcı iddialarda bulunarak, "Yapmaya çalıştıkları şey, çamur at izin kalsın durumu yaratmak. Bu yüzden de akla gelebilecek her türlü çamuru atacaklar. Montaj kasetler öne süreceklerini ve sahte belgeler hazırlandığı duyumunu aldım" demişti.

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ: SALDIRIYI KINIYORUZ

 

Sabahattin Önkibar'ın kitaplarını basan Kırmızı Kedi Yayınevi de, yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Kırmızı Kedi tarafından yapılan açıklamada, "Yazarımız Sabahattin Önkibar’a yapılan son saldırıyı kınıyor ve saldırıya uğrayan tüm yazarların yanındayız diyoruz!

Sabahattin Önkibar, bugün (25 Mayıs 2019) Ankara’da kendi evine 300 metre kala üç kişi tarafından saldırıya uğradı. Tıpkı bir süre önce yine evinin önünde saldırıya uğrayan bir diğer yazarımız Yavuz Selim Demirağ gibi. 

Önkibar’a karşı yapılan saldırı öncelikle düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı yapılmıştır.
Kitabı bahane edilerek yayınevimize ve yazarımız Önkibar'a yapılan ilk saldırı 2017 Referandumu öncesine rastlamaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı ve saldırganlar belli olmasına rağmen haklarında işlem yapılmadığı için saldırılar devam etmiş, kitap fuarlarına sıçramış ve yazarlara, gazetecilere saldırı günümüz Türkiye’sinde maalesef artık bir seçim ritüeli haline gelmiştir. Nitekim İstanbul seçimlerinin yapılması ve iptal edilmesi sürecinde önce Yavuz Selim Demirağ sonra da Sabahattin Önkibar saldırıya uğramıştır. 

Her yapılan saldırının sorumlularının elini kolunu sallayarak dolaşması, bir sonraki saldırıya yol verilmesi anlamına gelmiştir. Bu döngüyü oluşturanlar ve saldırganların sırtını sıvazlayanlar ülkemize büyük kötülük yapmaktadır. 

Kırmızı Kedi Yayınevi olarak Sabahattin Önkibar’a yapılan hain saldırıyı kınıyoruz. Geri adım atmayacağız, düşünce ve ifade özgürlüğünü her şart altında savunmaya devam edeceğiz." denildi.